{"vars":{{"pageTitle":"Jedna rewolucja za nimi, kolejne przed nimi. Co czeka przedsiębiorców po wyborach?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["dzialalnosc-gospodarcza","jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza","ko","konfederacja","main","najnowsze","nowa-lewica","pis","przedsiebiorcy","trzecia-droga","wybory2023"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"26 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":608891}} }
300Gospodarka.pl

Jedna rewolucja za nimi, kolejne przed nimi. Co czeka przedsiębiorców po wyborach?

Podatkowy Polski Ład to była rewolucja w opodatkowaniu działalności gospodarczej. Największa, ale zmian było więcej. I choć przedsiębiorcy mogą już być nimi zmęczeni, to partie polityczne nie zamierzają odpuszczać.  To właśnie w przedsiębiorcach widzą potencjalnie dużą grupę głosujących. Co zapisały w swoich wyborczych programach?

Duże i małe firmy, a takie mikroprzedsiębiorstwa, nie mogą narzekać na nudę w ostatnich latach. Od wprowadzenia nowych podatków sektorowych, przez zakaz handlu w niedzielę, daninę solidarnościową, ale też obniżka CIT, zmiany w ZUS i przede wszystkim rewolucja w naliczaniu składki zdrowotnej przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Zmian było mnóstwo, a kolejne mają nadejść po wyborach.

Obniżka CIT

Skupmy się na najważniejszych. W przypadku firm działających w formie spółek najistotniejsze są zmiany w CIT. Od 2019 r. wprowadzono preferencyjną stawkę w wysokości 9 proc. dla firm, których przychody roczne nie przekraczają progu 2 mln euro przychodów (obecnie to 9,64 mln za poprzedni rok).

Jak wynika z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska ma jedną z najniższych stawek CIT dla małych przedsiębiorców na świecie. 9-procentowy CIT obowiązuje jeszcze tylko w Kanadzie, Korei i na Węgrzech. Natomiast niższy od polskiego CIT, bo 5-procentowy, odprowadzają firmy na Litwie i Kostaryce.

Inna duża zmiana w podatkach to wprowadzenie estońskiego CIT. Wybierając podatek estoński, firma nie musi płacić podatku dochodowego aż do momentu wypłaty zysku wspólnikom. Takie rozwiązanie z kolei miało zachęcać przedsiębiorców do inwestowania we własny rozwój.

Rewolucja w JDG

W kontraście do pomysłów z CIT stoją zmiany, jaki wprowadził Polski Ład w opodatkowaniu i oskładkowaniu jednoosobowych działalności gospodarczych rozliczających się PIT. O ile są w nim korzystne dla przedsiębiorców zapisy, jak np. podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych z 8 do 30 tys. zł. czy podwyższenie pierwszego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł, to nie zabrakło także tych, które drenują firmowe kasy. Dotyczą one głównie składki zdrowotnej.

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, tak jak wszyscy podatnicy PIT, nie mają możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Ale, co ważniejsze, nie mogą zapłacić składki ryczałtem, a muszą ją naliczać od dochodu. To uderzyło w tych, którzy do tej pory uzyskiwali wysokie dochody – na tyle, że opłacało im się rozliczać podatki według liniowej 19-procentowej stawki PIT.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Nieopłacalność liniowego PIT doprowadziła do wzrostu popularności podatku ryczałtowego. Za 2022 rok PIT w ten sposób rozliczyło 1,7 miliona osób na działalności gospodarczej, o około 2000 tysięcy więcej niż rok wcześniej

PiS: priorytetem firmy rodzinne i technologiczne

Choć w ostatnich latach rewolucja podatkowa goni kolejną rewolucję, to partie nie zamierzają wcale odpuszczać w tej dziedzinie.

Najmniej do zaproponowania przedsiębiorcom ma tu Prawo i Sprawiedliwość. Poza krajowym systemem e-faktur, czy zapowiedziami wprowadzania kolejnych funkcjonalności w e-podatkach PiS kolejnych wielkich zmian w podatkach dla firm nie zapowiada. Przynajmniej na razie.

W swoim programie wyborczym, tam gdzie mowa o przedsiębiorcach, partia chce się skupić na innych obszarach. Np. zapowiada ochronę firm rodzinnych. Państwowe służby mają przeprowadzać regularne inspekcje, czuwając nad realizacją umów pomiędzy potentatami rynku a mniejszymi przedsiębiorstwami. Zagraniczne koncerny nie będą mogły wprowadzać nowych punktów do zawartej wcześniej umowy ani nakładać kar umownych za nieistotne uchybienia, leżące po stronie podwykonawców.

Prawo i Sprawiedliwość chce także wprowadzić nową definicję umowy franczyzy. Póki co wiemy jedynie tyle, że przed jej podpisaniem franczyzobiorca ma otrzymać pełen zakres informacji o warunkach franczyzy.

– Wzmocnimy rozwój polskiej gospodarki z wykorzystaniem nowych technologii (Program Polska Globalny Partner) przez finansowe wspieranie międzynarodowej ekspansji najlepszych polskich startupów i firm technologicznych, których osiągnięcia i posiadane technologie mają potencjał konkurowania na rynkach międzynarodowych i przyczyniania się do globalnego rozwoju – czytamy również w programie PiS.

Prawo i Sprawiedliwość planuje także wprowadzić nowy obowiązek dla firm. Będą one musiały zgłaszać wszystkie wycieki danych w polskim internecie w ciągu 24 godzin. Po co? Obywatele mają otrzymywać „szybką i rzetelną informację o naruszeniu ich bezpieczeństwa”.

KO koncentruje się na składkach

Koalicja Obywatelska zapowiada, że przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury (kasowy PIT). KO chce także powołać Ministerstwo Przemysłu z siedzibą na Śląsku.

– Wprowadzimy „Urlop dla przedsiębiorców”: jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej. Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych – czytamy w programie KO.

KO chce też pomóc mikroprzedsiębiorcom obniżyć koszty działalności: zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika będzie płacił ZUS. Poza tym mikroprzedsiębiorcy mają być kontrolowani przez urzędy skarbowe do 6 dni w skali roku.

Więcej informacji o tym, jak mogłyby wyglądać składki na ZUS po wyborach, można znaleźć tu.

Nowa Lewica: pomoc dla upadających firm

Nowa Lewica chce natomiast zająć się zamówieniami publicznymi. Zastrzega, że w przetargach obowiązkowo stosowane będą kryteria pracownicze, społeczne i środowiskowe.

– Przy ratowaniu upadających przedsiębiorstw będziemy stosować zasadę „pomagam – wymagam”, na przykład oferując dokapitalizowanie w zamian za udziały lub przedstawiając dodatkowe wymogi dotyczące standardów zatrudnienia czy wpływu na środowisko naturalne – zapowiada także Nowa Lewica.

Trzecia Droga i podatki tylko od zapłaconych faktur

Podobny pomysł ma Trzecia Droga, która planuje zawiesić składki na ZUS dla małych firm w kłopotach finansowych.

Koalicja Polski 2050 i PSL chce też, żeby VAT i PIT odprowadzane były tylko od zapłaconych faktur.  Z kolei w sprawach gospodarczych ma obowiązywać zasada domniemania niewinności. Urzędy mają ponosić większą odpowiedzialność za popełnione błędy. Trzecia Droga planuje również zapewnić ułatwiony dostęp do interpretacji podatkowych.

Konfederacja: dobrowolny ZUS dla JDG

Składki na celownik wzięła też Konfederacja, która chce, by ZUS dla JDG był dobrowolny. W pierwszym roku dobrowolność ubezpieczeń miałaby objąć mikroprzedsiębiorców, w drugim małych i średnich, a od trzeciego roku – wszystkich przedsiębiorców.

Jak widać pomysłów nie brakuje. Do wyborów zostały trzy tygodnie, więc niewykluczone, że katalog propozycji dla przedsiębiorców nie jest jeszcze zamknięty. Nie bez znaczenia jest także to, produkcja prawa na Wisłą stale rośnie. W 2022 r. każdego dnia roboczego publikowanych było w Polsce 125 stron nowych przepisów.

To też może Cię zainteresować: