{"vars":{{"pageTitle":"Jedna trzecia pracowników PKP Cargo na „postojowym”. To odpowiedź na kryzys finansowy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kolej","najnowsze","nieswiadczenie-pracy","pkp-cargo","pociagi","praca","program-naprawczy","restrukturyzacja-pkp-cargo","transport"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"27 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":711586}} }
300Gospodarka.pl

Jedna trzecia pracowników PKP Cargo na „postojowym”. To odpowiedź na kryzys finansowy

PKP Cargo w ramach realizacji programu naprawczego zdecydowało, że maksymalnie 30 proc. pracowników obejmie tzw. nieświadczenie pracy. Przez 12 miesięcy będą oni jednak otrzymywali świadczenie socjalne.

PKP Cargo SA, wprowadzając tzw. nieświadczenie pracy, powołuje się na spadającą sprzedaż oraz przerost zatrudnienia.

Prezes: związkowcy deklarowali wolę współpracy

– Bardzo ważnym elementem wdrożenia nieświadczenia pracy był dialog ze stroną społeczną. Także teraz dla sukcesu oraz efektów tego rozwiązania kluczowa będzie postawa związków zawodowych. Osobiście liczę na wsparcie z ich strony, bo do tej pory na naszych spotkaniach deklarowali taką wolę współpracy, jak też wskazywali na wręcz konieczność przeprowadzenia restrukturyzacji PKP Cargo. Teraz przyszedł czas powiedzieć: ‚sprawdzam’ – powiedział p.o. prezesa Marcin Wojewódka.

– Nasze hasło to „MakeCargoGreatAgain” i wszystkie działania, jakie podejmujemy, mają przywrócić świetność naszej jakże ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa polskiego spółce – dodał.

Spółka przypomina, że rozwiązanie w postaci nieświadczenia pracy było już wcześniej stosowane w PKP Cargo w latach 2008-2015, „a jego główną zaletą jest utrzymanie istnienia miejsc pracy pracowników, przy jednoczesnym uzyskaniu istotnych oszczędności wpływających pozytywnie na możliwość dalszego prowadzenia działalności”.

Co nieświadczenie pracy oznacza w praktyce?

Jak podaje PKP Cargo, nieświadczenie pracy obejmie maksymalnie 30 proc. załogi i obowiązywało będzie przez 12 miesięcy.

W okresie nieświadczenia pracy pracownik otrzyma świadczenie socjalne w wysokości 60 proc. miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego, obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, pomniejszone o kwotę składek odprowadzanych na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz zdrowotne w części finansowanej przez ubezpieczonego i podatek dochodowy. W okresie nieświadczenia pracy pracownik pozostaje cały czas w stosunku pracy, a okres ten zalicza się do okresu zatrudnienia i do uprawnień pracownika, wynikających ze stosunku pracy (staż pracy, uprawnienie do urlopu wypoczynkowego, zachowanie uprawnienia do jego wymiaru, itd.) – poinformowała spółka.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Nieświadczeniem pracy objęte będą wszystkie grupy zawodowe pracowników, w tym kierownictwo poszczególnych zakładów spółki oraz biur centrali spółki, „z zastrzeżeniem, że priorytetem jest zapewnienie bieżącej sprawności operacyjnej danej jednostki lub komórki organizacyjnej”.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie; wchodzi w skład indeksu mWIG40. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

To też może Cię zainteresować: