{"vars":{{"pageTitle":"Jedna z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu coraz bliżej ukończenia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["grupa-azoty","inwestycje","polimery-police","polipropylen","polska","przemysl-chemiczny","wodor"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"22 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":107271}} }
300Gospodarka.pl

Jedna z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu coraz bliżej ukończenia

Zaawansowanie prac nad projektem Polimery Police, jednej z największych inwestycji w polskim przemyśle chemicznym, jest już na półmetku. Cała inwestycja ma kosztować 1,5 mld euro i zacząć działać do końca 2022 roku.

Polimery Police to instalacja do produkcji ponad 400 tys. ton polipropylenu oraz około 17 tys. ton wodoru rocznie. To największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty i jeden z największych w historii polskiego przemysłu chemicznego.

Oprócz instalacji produkcyjnych w zakresie projektu znalazła się budowa gazoportu zdolnego przyjąć do 500 tys. ton propanu rocznie, a także infrastruktury logistycznej i instalacji pomocniczych.

Wykonawcą projektu jest Hyundai, a przy projekcie zatrudnionych zostało ponad 3 tys. pracowników. Cała inwestycja ma zostać uruchomiona do końca 2022 roku. Jej wartość to około 1,5 mld euro.

Półmetek

Jak powiedział PAP prezes spółki odpowiedzialnej za projekt – Grupy Azoty Polyolefins – Andrzej Niewiński, zaawansowanie projektu Polimery Police przekracza 50 proc.

Określił on również docelowy rynek zbytu jako „okrąg o promieniu około tysiąca kilometrów”.

„Mamy tu pewną przewagę logistyczną w stosunku do innych instalacji polipropylenowych. To rynek kluczowy, na którym popyt szacujemy na 4,3 mln ton. Ze swoją produkcją dołożymy do tego 10 proc.” – powiedział PAP Niewiński.

Finansowanie projektu

Finansowania projektu w formie kredytów udzieli konsorcjum instytucji finansowych, w skład którego wchodzą największe banki działające w Polsce: Alior Bank, BOŚ Bank, Bank Pekao, BNP Paribas, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, a także PZU.

Dodatkowo kredytów udzielą państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego  oraz paneuropejski Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Ze wszystkich uczestniczących w przedsięwzięciu banków największy udział w finansowaniu – równowartości 230 mln dolarów – będzie miał Bank Pekao. Ponadto, grupa Lotos dofinansuje projekt kwotą 500 mln zł.

W sumie wartość przyznanych kredytów przekracza 1 mld euro. Kredyty są zabezpieczone m. in. hipoteką i kapitałem zakładowym Polyolefins w postaci akcji spółki.

Projekt Polimery Police realizowany jest przez Grupę Azoty Polyolefins, spółkę celową należącą do Grupa Azoty. Grupa Azoty to polski koncern chemiczny (33 proc. akcji posiada Skarb Państwa), a wchodząca w jego skład Grupa Azoty Police to lider w segmencie nawozów sztucznych.

Największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty – finansowania udzieli 10 banków, dwie firmy z Korei oraz Lotos