{"vars":{{"pageTitle":"Jednolity rynek unijny to korzyści. Dzięki niemu rośnie PKB i Polski, i UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firmy-eksportowe","jednolity-rynek","komisja-europejska","pkb","polski-instytut-ekonomiczny","rynek-unijny","schengen","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"23 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":521644}} }
300Gospodarka.pl

Jednolity rynek unijny to korzyści. Dzięki niemu rośnie PKB i Polski, i UE

PKB Unii Europejskiej jest nawet o 9 proc. wyższe dzięki wprowadzeniu swobody przepływu ludzi, dóbr, usług i kapitału. Tak wynika z komunikatu Komisji Europejskiej z okazji 30-lecia jednolitego rynku.

Z szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że Polska, która przystąpiła do UE w 2004 r., uzyskała z członkostwa w UE jeszcze większe korzyści. Obliczenia metodą synthetic control wskazują, że polskie PKB per capita wg PPP jest o 31,1 proc. wyższe niż w przypadku, gdybyśmy w 2004 r. nie weszli do UE.

Podobne wyniki przedstawiono w opracowaniu z 2019 r. Wtedy oceniono, że PKB Polski dzięki członkostwu w UE jest wyższe o 22-53 proc.

Jednym z największych wyzwań jest likwidacja barier na jednolitym rynku w sektorze usług. Usługi odpowiadają za około 70 proc. unijnego PKB i 73 proc. całkowitego zatrudnienia.

Oszacowano, że usunięcie barier na poziomie państw członkowskich dla jednolitego rynku towarów i usług może dodać unijnej gospodarce korzyści sięgające 713 mld euro do końca 2029 r. Komisja wskazuje również, że najbardziej perspektywiczne branże to: handel detaliczny, budownictwo, turystyka, usługi biznesowe i sektor odnawialnych źródeł energii.

Dzisiaj firmy mają takie same problemy jak 20 lat temu

W dziedzinie likwidacji barier związanych z sektorem usług postępy są stosunkowo niewielkie. 60 proc. barier zgłaszanych przez firmy dzisiaj to przeszkody tego samego typu jak te raportowane 20 lat temu.

Co więcej, polscy eksporterzy badani przez PIE w 2022 r. najczęściej wskazywali na potrzebę rozszerzenia wspólnych unijnych certyfikatów i standardów oraz uproszczenie procedur w kraju docelowym.

Bruksela uznaje, że transformacja energetyczna i wzmocnienie wymiaru cyfrowego jednolitego rynku mogą poprawić innowacyjność i konkurencyjność europejskiej gospodarki oraz zmniejszyć bariery.

Komisja deklaruje na przykład zamiar wprowadzenia do końca roku e-deklaracji dla pracowników delegowanych. To znacznie zmniejszyłoby formalności związane z wysyłaniem pracowników za granicę.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Zyski z jednolitego rynku ma także powiększyć wprowadzenie jednolitego systemu patentowego. Szacuje się, że pozwoli to zwiększyć bezpośrednie inwestycje zagraniczne w UE o 1,8 mld euro.

Wiele wskazuje, że funkcjonowanie jednolitego rynku ulegnie przekształceniom w związku z trwającą dyskusją o wsparciu przemysłu. Ponadto, część państw (m.in. Francja i Włochy) opowiada się za znaczącym poluzowaniem zasad pomocy publicznej i wsparciem wybranych gałęzi przemysłu w ramach odpowiedzi na kryzys energetyczny i amerykański program Inflation Reduction Act.

Polityka przemysłowa będzie miała dla funkcjonowania jednolitego rynku także coraz większe znaczenie wraz z kolejnymi inicjatywami KE. Taką jest np. Europejski Fundusz Suwerenności, który najpewniej zostanie ogłoszony latem.

Polecamy także: