{"vars":{{"pageTitle":"Jedzenie ultra przetworzonej żywności grozi udarem i zawałem. Naukowcy apelują","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["jakosc-zywnosci","main","najnowsze","ultra-przetwozona-zywnosc"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"29 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":604184}} }
300Gospodarka.pl

Jedzenie ultra przetworzonej żywności grozi udarem i zawałem. Naukowcy apelują

Spożywanie wysoce przetworzonej żywności znacznie zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i udarów mózgu – ogłoszono podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Amsterdamie.

Dwa najnowsze badania ujawniły szkodliwy wpływ przetworzonej żywności na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Eksperci wezwali rządy na całym świecie do podjęcia działań – podaje British Heart Foundation.

Co to jest UPF?

Czym jest ultra przetworzona żywność? To między innymi płatki śniadaniowe, batony proteinowe, napoje gazowane, fast food, lody, szynka, kiełbaski, chipsy, czy chleb produkowany masowo. Ale naukowcy kwalifikują do tej grupy również herbatniki, jogurty o smaku owocowym, zupy instant, whisky, gin i rum.

Do tego typu żywności wliczają się też gotowe posiłki wymagające tylko podgrzania. Ultra przetworzona żywność ma zazwyczaj pięć lub więcej składników. Przeważnie zawierają wiele dodatków i składników, takich jak konserwanty, emulgatory, substancje słodzące oraz sztuczne barwniki i aromaty.

Ultra przetworzona żywność charakteryzuje się też wieloma procesami produkcyjnymi, skutkującymi wysokim poziomem soli i cukru. Żywność ta ma najczęściej długi okres przydatności do spożycia. Jest też uboga w błonnik i brakuje jej składników odżywczych obecnych w świeżych lub minimalnie przetworzonych alternatywach.

Naukowcy podkreślają, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pozornie zdrowe produkty kupowane w sklepach, takie jak kanapki i niskotłuszczowe jogurty, należą do kategorii UPF – wynika z informacji opublikowanych przez British Heart Foundation.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Czym grozi spożywanie UPF?

W ostatnich latach globalne spożycie ultra przetworzonej żywności znacznie wzrosło. W krajach takich jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone UPF stanowi obecnie ponad połowę średniej diety. Badania podkreślają, że w przypadku osób młodych lub tych o niższych dochodach, UPF może stanowić nawet 80 proc. ich diety.

W pierwszym badaniu obserwowano 10 000 kobiet przez 15 lat i stwierdzono, że u kobiet z najwyższą zawartością UPF w diecie prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia było o 39 proc. wyższe. Wysokie ciśnienie krwi jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób takich jak choroby serca, nerek i demencja naczyniowa.

Drugie badanie to kompleksowa metaanaliza obejmująca ponad 325 000 osób. Wyniki pokazały, że osoby spożywające najwięcej UPF były o 24 proc. bardziej narażone na zawały serca i udary mózgu. Nawet 10 proc. wzrost dziennego spożycia UPF wiązał się z 6 proc. wyższym ryzykiem chorób serca.

Coroczne spotkanie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ujawniło te odkrycia, podkreślając potrzebę podjęcia pilnych działań.

Wcześniejsze badania powiązały nadmierne spożycie UPF z otyłością, cukrzycą typu 2 i rakiem.

Ultra-przetworzone produkty powinny być oznaczone

Eksperci sugerują wprowadzenie czarnych etykiet ostrzegawczych na opakowaniach UPF oraz ograniczenie marketingu i reklam skierowanych do dzieci.

Potrzebna jest kompleksowa strategia, aby zająć się rosnącą konsumpcją ultra przetworzonej żywności i jej wpływem na zdrowie publiczne. Zdaniem naukowców rządy powinny odgrywać kluczową rolę w podnoszeniu świadomości, wdrażaniu przepisów i tworzeniu środowiska promującego zdrowsze wybory żywieniowe. Ponieważ UPF stanowi znaczną część diety na całym świecie, podjęcie działań mogłoby zapobiec nadchodzącej fali problemów zdrowotnych i chronić przyszłe pokolenia.

Zobacz też: