{"vars":{{"pageTitle":"Jeśli wojna potrwa dłużej, 90% Ukraińców wpadnie w ubóstwo. 20 lat zysków ekonomicznych utracone","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["infrastruktura","inwazja-rosji-na-ukraine","pkb","pomoc-finansowa","pomoc-humanitarna","program-narodow-zjednoczonych-ds-rozwoju","ubostwo","ukraina","wojna"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"16 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":277168}} }
300Gospodarka.pl

Jeśli wojna potrwa dłużej, 90% Ukraińców wpadnie w ubóstwo. 20 lat zysków ekonomicznych utracone

Jeśli wojna w Ukrainie przeciągnie się do następnego roku, istnieje zagrożenie, że dziewięciu na dziesięciu mieszkańców Ukrainy może znaleźć się w skrajnym ubóstwie, a niemal 20 lat ekonomicznych zysków Ukrainy może być całkowicie stracone – poinformowali eksperci Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Program Narodów Zjednoczonych współpracuje z rządem w Kijowie, aby uniknąć załamania ukraińskiej gospodarki. Wsparcie polega na zapewnieniu rodzinom transferów pieniężnych na zakup żywności, co jest możliwe, dzięki wciąż funkcjonującym systemom finansowym na terenie Ukrainy – informuje Agencja Reutera.

– Jeśli konflikt będzie się przedłużał, wskaźniki ubóstwa mocno eskalują – powiedział Achim Steiner, administrator Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). – Najczarniejszym scenariuszem byłoby załamanie się gospodarki jako całości. Może to ostatecznie doprowadzić do tego, że nawet 90 proc. ludzi znajdzie się poniżej granicy ubóstwa – dodał.

W 2021 roku 1,5 mln osób w 41-milionowej Ukrainie wymagało pomocy żywnościowej i wsparcia finansowego –  podało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). W 2022 roku, tuż przed inwazją Rosji, pomocy humanitarnej mogło potrzebować niemal 3 mln osób – wynika z danych organizacji pomocowych.

Granica ubóstwa jest ogólnie definiowana jako siła nabywcza od 5,50 do 13 dolarów na osobę dziennie. Steiner poinformował, że przed 24 lutego poniżej granicy 5,50 dolara na osobę żyło około 2 proc. ukraińskiego społeczeństwa.

Na jaką pomoc może liczyć Ukraina?

Instytucje międzynarodowe wspierały finansowo Ukrainę po aneksji Krymu w latach 2014-2017. Wówczas Bank Światowy przekazał dotacje i pożyczki o wartości 5 mld dolarów, a Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – 4 mld dolarów. Stanowiło to łącznie 8 proc. PKB Ukrainy. W pomoc włączył się również Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który przekazał środki w formie pożyczek w wysokości ponad 9 mld dolarów (8 proc. PKB).

Dziś wiadomo, że zapotrzebowanie na dotacje i pożyczki dla Ukrainy jest znacznie większe, a skala strat wywołanych rosyjską inwazją jest druzgocąca. Z danych rządu Ukrainy wynika, że dotychczas Rosja przyczyniła się do zniszczeń infrastruktury o wartości co najmniej 100 miliardów dolarów, a 50 proc. ukraińskich przedsiębiorstw zostało całkowicie zamkniętych.

– Szacujemy, że nawet 18 lat zdobyczy rozwojowych Ukrainy może zostać po prostu zniszczone w ciągu 12 do 18 miesięcy – powiedział Agencji Reutera Steiner.

Z kolei z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika, że w zależności od dalszego przebiegu zdarzeń, straty ukraińskiego PKB mogą w tym roku wynieść od 24 proc. do nawet 50 proc.

Dotychczas Bank Światowy zadeklarował przygotowanie pakietu wsparcia dla Ukrainy o wartości 3 mld dolarów, a w poniedziałek zatwierdził prawie 200 mln dolarów dodatkowego finansowania, aby wesprzeć osoby szczególnie potrzebujące na terenie Ukrainy.

Awaryjna operacja transferu gotówki, wynosząca 250 mln dol. miesięcznie, pokryłaby częściową utratę dochodów 2,6 mln osób – wynika z Raport UNDP. Aby zapewnić mieszkańcom Ukrainy przychód wynoszący 5,50 dolarów dziennie na osobę, pomoc musiałaby sięgnąć 430 mln dol. miesięcznie.

Jak rozmawiać o wojnie z uchodźcami? Wywiad z psycholożką międzykulturową