{"vars":{{"pageTitle":"Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej trzyma stały kurs","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","finanse-osobiste","kredyt","main","makroekonomia","najnowsze","nbp","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712995}} }
300Gospodarka.pl

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej trzyma stały kurs

Na tę decyzję czekał rynek. Rada Polityki Pieniężnej uznała, że spadek inflacji w ostatnich miesiącach to za mało na cięcie stóp procentowych. RPP trzyma się strategii obranej już kilka miesięcy temu.

Rada w czerwcu utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym samym główna stopa procentowa NBP, czyli stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc. Poziom stóp nie zmienił się od października 2023 roku.

Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian nie jest zaskoczeniem. Zdecydowana większość ekonomistów i komentatorów była przekonana, że Rada podobnie jak w poprzednich miesiącach zdecyduje się wstrzymać z decyzjami w sprawie stóp procentowych.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Członkowie Rady z prezesem NBP Adamem Glapińskim na czele podkreślają, że mimo spadku inflacji nadal nie ma pewności, że tempo wzrostu cen na stałe pozostanie na poziomie 2,5 proc. Tyle wynosi tzw. cel inflacyjny NBP: bank centralny tak powinien kształtować stopy procentowe, by inflacja wynosiła 2,5 proc. z możliwością odchylenia o punkt procentowy na plus lub minus.

Co prawda w maju inflacja wyniosła dokładnie 2,5 proc. rok do roku, ale nadal dużą niewiadomą jest wpływ na nią częściowego odmrożenia cen energii od 1 lipca. Członkowie RPP podkreślają również, że nie wiadomo jak na tempo wzrostu cen może przekładać się szybki wzrost wynagrodzeń, który postępuje nie tylko w sektorze przedsiębiorstw, ale też w sferze budżetowej. Jeśli spowoduje on zwiększenie popytu i konsumpcji, to może wpływać na przyspieszenie inflacji.

Kiedy RPP zacznie obniżać stopy procentowe

Według większości ekonomistów Rada w tym roku nie obniży już stóp procentowych. Wyraźnie sygnalizował to prezes NBP Adam Glapiński po posiedzeniu RPP w maju. Jak mówił wówczas szef banku centralnego, dopiero na początku 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej powinna wiedzieć, czy inflacja zmierza do celu lub przynajmniej do pasma odchyleń.

Czy dyskusja na ten temat przyniesie od razu wynik w postaci obniżki stóp procentowych to trudno powiedzieć. (…) Nie widzę dziś gotowości w Radzie do obniżek stóp procentowych w tym roku. Rada nie będzie przecież obniżać stóp, gdy dysponuje projekcją, że inflacja będzie rosła – mówił Adam Glapiński na majowej konferencji prasowej.

To możliwe będzie dopiero w 2025 roku, ale czy od razu w I kwartale – tego nie mogę powiedzieć – dodawał.

Ile wynoszą raty kredytów

To oznacza, że kredytobiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo niewiele wskazuje na to, by raty ich kredytów miały szybko spaść.

Czerwcowa decyzja niewiele w zasadzie zmienia w sytuacji kredytobiorców. Zwłaszcza tych, u których oprocentowanie kredytu zależy bezpośrednio od stóp rynkowych, a których wielkość jest ściśle powiązana ze stopami banku centralnego.

Od kilku miesięcy raty praktycznie się nie zmieniają. Widać to w naszych symulacjach. O ile obniżki stóp jesienią ubiegłego roku spowodowały spadek rat z bardzo wysokich poziomów, to teraz są one raczej stabilne.

Z naszej symulacji wynika, że w przypadku kredytu w wysokości 350 tys. zł, zaciągniętego we wrześniu 2021 roku, rata spadła dzięki obniżkom stóp o blisko 200 złotych w porównaniu do stanu sprzed obniżek.

Jak zmieniły się raty innych kredytów? Pokazuje to grafika poniżej. Porównujemy na niej raty dla kredytów zaciągniętych we wrześniu 2021 roku, gdy stopy procentowe były rekordowo niskie do rat obecnie.

Polecamy także: