Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na cięcie stóp procentowych, które pozostały bez zmian. Ta informacja nie zaskoczyła jednak ekonomistów.
Rada w czerwcu utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym samym główna stopa procentowa NBP, czyli stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc. Poziom stóp nie zmienił się od października 2023 roku.
Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian nie jest zaskoczeniem. Zdecydowana większość ekonomistów i komentatorów była przekonana, że Rada podobnie jak w poprzednich miesiącach zdecyduje się wstrzymać z decyzjami w sprawie stóp procentowych.
– Koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki wciąż jest osłabiona, pomimo pewnej poprawy w ostatnim okresie. W I połowie 2024 r. roczna dynamika PKB w strefie euro była prawdopodobnie niska, natomiast w Stanach Zjednoczonych pozostała relatywnie wysoka. Utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach – napisała Rada Polityki Pieniężnej po lipcowym posiedzeniu.
Czytaj także: Janczyk z RPP o obniżce stóp procentowych. Podał, kiedy byłyby do tego warunki
Jak dodano, inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych – po wyraźnym spadku w 2023 r. – kształtowała się w ostatnich miesiącach nadal nieco powyżej celów inflacyjnych banków centralnych.
RPP podało, że w Polsce następuje „stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej”, na co wskazuje wzrost sprzedaży detalicznej, przy wciąż osłabionej aktywności w przemyśle i budownictwie.
– Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju br. było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie – napisano.
Ekonomiści komentują
– Zgodnie z oczekiwaniami RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów. Z danych NBP wynika, że średnie oprocentowanie kredytów wypłaconych w maju (najnowsze dostępne dane) wyniosło 7,83 proc. Dla porównania w lutym było to 7,59 proc., a więc wzrosło o 0,24 pp – komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.
Zdaniem Bartosza Sawickiego z Cinkciarz.pl, tendencja zagranicznych banków centralnych jest odwrotna.
– Niechęć do redukcji kosztu pieniądza polskich władz monetarnych kontrastuje z poczynaniami coraz większej liczby banków centralnych, nie tylko gospodarek wschodzących. Stopy ścięto już w Eurolandzie, Szwajcarii, Szwecji i Kanadzie. Zdecydowane redukcje kontynuowane są w Czechach i na Węgrzech, ale także Chile i Brazylii. W tym kwartale spodziewamy się rozpoczęcia luzowania również w USA i Wielkiej Brytanii. Nastawienie RPP w takich okolicznościach wyrasta na najsilniejszy argument przemawiający za silnym złotym – komentuje.
Pojawiają się także komentarze banków.
– RPP pozwala odpocząć od polityki pieniężnej w wakacje – Rada nie zmieniła poziomu stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu. Czekamy na komunikat o 16:00, a w centrum uwagi będzie przede wszystkim nowa projekcja inflacji i PKB – napisali analitycy PKO Research.
Czytaj także: