{"vars":{{"pageTitle":"Jest nowy projekt ustawy okołobudżetowej. Tusk: środki z obligacji na NFZ, nie na media publiczne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","budzet-2024","donald-tusk","legislacja","najnowsze","nfz","podwyzki-dla-nauczycieli","ustawa-okolobudzetowa","wydatki-na-zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":649815}} }
300Gospodarka.pl

Jest nowy projekt ustawy okołobudżetowej. Tusk: środki z obligacji na NFZ, nie na media publiczne

Nowy rządowy projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje przekazanie 3 miliardów złotych w obligacjach do dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia, poinformował premier Donald Tusk. Zapowiedział też możliwe oszczędności w administracji państwowej.

Rząd przygotował nowy projekt ustawy okołobudżetowej po tym, jak poprzednią wersję zawetował prezydent Andrzej Duda. Jako główny powód swojej decyzji prezydeny wskazał zaplanowane w niej przepisy o dofinansowaniu mediów publicznych.

Donald Tusk wyjaśnił, że w zawetowanej ustawie był zapis odnoszący się do 3 miliardów złotych w obligacjach w dyspozycji ministra finansów.

– W zawetowanej przez pana prezydenta ustawie okołobudżetowej znalazło się stwierdzenie, że minister finansów może, a nie jak było za czasów PiS musi, przeznaczyć 3 miliardy złotych […] na media publiczne – mówił podczas konferencji prasowej.

Jednak według premiera te pieniądze i tak miały trafić przede wszystkim na onkologię dziecięcą.

Bardziej precyzyjne zapisy

Tak jak publicznie się zobowiązałem, przygotowaliśmy nowy projekt rządowy ustawy, gdzie już wprost te trzy miliardy złotych w obligacjach będzie do dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia – dodał.

W szczególności kwota ta ma być przeznaczona na onkologię dziecięcą, psychiatrię dziecięcą oraz na choroby rzadkie. Jeśli pozostanie do dyspozycja jakaś kwota – także na inne programy onkologiczne.

Premier dodał, że nie wyklucza, że potrzeby budżetowe, między innymi w dziedzinie zdrowia, mogą okazać się większe.

– Będziemy także w ustawie budżetowej – jeszcze mamy na to trochę czasu, jak państwo wiecie – szukali jeszcze dodatkowych środków, oszczędzając być może na niektórych instytucjach jak i na administracji. Część środków może uda się także przeznaczyć w nowym budżecie także na zdrowie i bezpieczeństwo, głównie naszych dzieci – mówił.

W nowym projekcie ustawy okołobudżetowej pozostawiono większość zapisów z poprzedniej wersji. Chodzi między innymi o podwyżki dla nauczycieli.

Przepisy od 1 stycznia

– W tej ustawie okołobudżetowej zapewniamy, że ci, którzy czekali na pieniądze w związku z tą ustawą, a więc między innymi nauczyciele początkujący, dostaną wszystko z wyrównaniem od 1 stycznia. Wszystkie podwyżki o jakich mówiliśmy będą obowiązywały i żadne gry pana prezydenta tego nie zmienią – podkreślił premier.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W związku z wetem prezydenta ustawa okołobudżetowa zostanie uchwalona z pewnym opóźnieniem, ale część jej przepisów wejdzie w życie z mocą wsteczną. Donald Tusk zaznaczył, że „nie wyobraża sobie”, by prezydent ją zawetował. Jego zdaniem jest to projekt bardziej precyzyjny niż ten przygotowany przez prezydenta.

Rząd planuje wysłać swój projekt do Sejmu jeszcze dzisiaj. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 10 i 11 stycznia.

Polecamy też: