{"vars":{{"pageTitle":"Jest porozumienie ws. wykorzystywania AI. Surowe wymagania zmuszą do zmian","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ai","badania-nad-sztuczna-inteligencja","najnowsze","parlament-europejski","regulacje-unijne","sztuczna-inteligencja","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"11 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":641172}} }
300Gospodarka.pl

Jest porozumienie ws. wykorzystywania AI. Surowe wymagania zmuszą do zmian

Pierwsze regulacje dot. wykorzystywania sztucznej inteligencji zostały podpisane po długich negocjacjach. Zabronione ma być m.in używanie AI do manipulowania ludzkimi emocjami, wykorzystywania wizerunku ludzi do tworzenia baz danych czy tworzenie systemów punktów społecznych, podobnych do tych w Chinach. Ustawa wejść w życie najwcześniej w 2025 roku.

Po 37-godzinnych negocjacjach między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi Unii Europejskiej, udało się osiągnąć pierwsze na świecie kompleksowe prawa regulujące sztuczną inteligencję. Umowa ta, określana jako „historyczna”, obejmuje m.in. gigantów technologicznych takich jak X, TikTok i Google, ma wejść w życie najpóźniej w 2025 roku.

Ustawa ma na celu zapewnić, że systemy sztucznej inteligencji chronią podstawowe prawa takie jak: demokracja,
praworządność i zrównoważony rozwój środowiska, jednocześnie stymulując innowacje i czyniąc Europę liderem w tej dziedzinie. Nieprzestrzeganie zasad może prowadzić do nałożenia kar w wysokości od 35 mln euro lub 7 proc.
globalnego obrotu do 7,5 mln euro lub 1,5 proc. obrotu, w zależności od naruszenia i wielkości firmy, informuje Netskope.

Uzgodniony tekst będzie teraz musiał zostać formalnie przyjęty zarówno przez Parlament, jak i Radę, aby stać się prawem w UE. Parlamentarne komisje ds. rynku wewnętrznego i wolności obywatelskich będą głosować nad porozumieniem na najbliższym posiedzeniu. Prawodawcy zabronili pewnych zastosowań sztucznej inteligencji z uwagi na potencjalne zagrożenia dla praw obywateli i demokracji.

Najważniejsze rzeczy, które przewiduje ustawa to m.in. zakaz pobierania obrazów twarzy z Internetu lub nagrań CCTV w celu tworzenia baz danych rozpoznawania twarzy, co mogłoby służyć bezprawnemu wykorzystywaniu wizerunku obywateli na ich niekorzyść. Zakazane będzie również tworzenie programów opartych na social scoringu (systemu zaufania społecznego) zależnych od zachowań społecznych lub cech osobistych, co mogłoby służyć inwigilowaniu obywateli i ograniczaniu ich praw do wolności oraz swobody podejmowania pracy czy korzystania z dóbr społecznych.

Regulacje dotyczą również zakazu wykorzystania AI do identyfikowania słabości ludzi (ze względu na wiek, niepełnosprawność, sytuację społeczną lub ekonomiczną) w celu kategoryzowania ich na „lepszych i gorszych”, podaje Netskope.


Czytaj także: Globalny sojusz ws. bezpieczeństwa AI. Sztuczna inteligencja zostanie uregulowana


Porozumienie to nie tylko ustanawia kompleksowe regulacje dotyczące AI, ale również dotyczy nadzoru opartego o technologię AI, która mógłby być wykorzystywana przez różne instytucje, takie jak policja, szpitale czy wojsko, do monitorowania społeczeństwa w czasie rzeczywistym.

Warto podkreślić, że choć umowa wprowadza zakaz stosowania nadzoru w czasie rzeczywistym oraz technologii biometrycznych, takich jak rozpoznawanie emocji. Jednakże, istnieją trzy wyjątki, pozwalające na wykorzystanie tychże technologii w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem publicznym, poszukiwaniem ofiar oraz ściganiem poważnych przestępstw, informuje Guardian.

Tylko GPT-4 spełnia obecnie wymagania

Naszym jedynym celem było to, aby opracować ustawę zapewniającą, że ekosystem sztucznej inteligencji w Europie będzie się rozwijać w sposób zorientowany na człowieka, szanując podstawowe prawa, ludzkie wartości, budując zaufanie i świadomość tego, jak możemy w pełni wykorzystać tę rewolucję AI, która ma miejsce tuż przed naszymi oczami – mówi w rozmowie z dziennikarzami Guardiana Brando Benefei, włoski europarlamentarzysta, który współtworzył regulacje.

Jednym z kluczowych punktów porozumienia jest również stworzenie systemu opartego na ryzyku, gdzie te „najsurowsze” reguluje dotyczą maszyn, które mogą stanowić największe zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. Warto zauważyć, że tylko jeden model, GPT4, spełnia kryteria dla najwyższej kategorii ryzyka, co sugeruje, że nieliczne systemy AI będą podlegać surowym przepisom. Wymusi to zmiany dla pozostałych i nowych modeli językowych.

Jednakże, niektóre regulacje nakładają również istotne obowiązki, w tym zasady dotyczące ujawniania danych wykorzystywanych do uczenia maszynowego.

Parlament Europejski oraz państwa członkowskie UE, poprzez tę umowę, dążą do rozwoju sztucznej inteligencji, z poszanowaniem podstawowych praw. To także krok w kierunku zapewnienia większego zaufania do dynamicznie rozwijającej się technologii AI w ostatnich latach.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


UE na czele wyścigu o AI

Anu Bradford, profesor prawa na Columbia Law School, zauważa, że regulacje wprowadzone przez UE mogą stanowić wzór dla innych krajów, które również rozważają uregulowanie AI.

Silne i wszechstronne regulacje ze strony UE mogą stanowić potężny przykład dla wielu rządów rozważających regulacje. Inne państwa nie mogą kopiować każdej przepisu, ale chcemy aby naśladowały wiele jego aspektów w swoich krajowych regulacjach – powiedziała Anu Bradford, profesor prawa na Columbia Law School, specjalistka od UE i regulacji cyfrowych.

Umowa ta stawia Unię na czele wyścigu o sztuczną inteligencję i ochronę ludności przed ryzykiem, które obejmuje niekontrolowane rozwijanie technologii AI.

Polecamy także: