{"vars":{{"pageTitle":"Jest umowa na prace przed budową elektrowni jądrowej. Będzie wstępny szacunek kosztów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elektrownia-jadrowa","energetyka","klimat","najnowsze","polski-program-energetyki-jadrowej","polskie-elektrownie-jadrowe","westinghouse"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":495149}} }
300Gospodarka.pl

Jest umowa na prace przed budową elektrowni jądrowej. Będzie wstępny szacunek kosztów

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z Westinghouse umowę na prace przedprojektowe dla elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu.

Umowę w obecności minister klimatu Anny Moskwy i ambasadora USA Marka Brzezinskiego podpisali prezes PEJ Tomasz Stępień, prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik i szef działu Energy Systems w Westinghouse David Durham.

Co jest w umowie?

Umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych, m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa, programu kontroli jakości, oraz identyfikację potencjalnych dostawców, z naciskiem na firmy z Polski. Umowa ma pozwolić na rozpoczęcie przez PEJ i Westinghouse pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do uzgodnienia umowy wykonawczej.

Według informacji PEJ, umowa zakłada także przygotowanie zasad zewnętrznego finansowania projektu, czyli wstępne oszacowanie jego wartości.

Kolejny krok jeszcze w tym roku

Jak wskazała podczas środowej konferencji minister klimatu i środowiska, środowa umowa czyni projekt dotyczący budowy elektrowni jądrowej jeszcze bardziej możliwym.

Już czekamy na kolejną umowę – zaznaczyła.

Zobowiązujemy się, że ta kolejna umowa, kolejny etap jeszcze bardziej wzmacniający współpracę, będzie podpisany jeszcze w tym roku, mam nadzieję, że przed wakacjami – zapowiedziała Anna Moskwa. Jak podkreśliła, byłby to „kolejny krok milowy we wzajemnej współpracy energetycznej”.

Jak zapewniła minister Moskwa, „projekt idzie zgodnie ze ścieżką – decyzja środowiskowa jest projektowana, wbrew wszelkim obawom, wszelkie konsultacje środowiskowe z naszymi zagranicznymi partnerami, które odbywamy, kończą się pozytywnie”.

Wskazała, że kolejne etapy tych konsultacji są realizowane.

Projekt jest nie tylko zgodny z harmonogramem, ale (realizowany jest -PAP) w trybie przyspieszonym – dodała.

Minister Moskwa zapewniła, że takie tempo zostanie utrzymane do końca realizacji projektu. – Tak, żebyśmy mogli co najmniej 3,750 giga dostarczyć do polskiego systemu energetycznego w 2032 r. , a 2026 r. rozpocząć wspólną budowę – wskazała.

Faza przedprojektowa

Polskie Elektrownie Jądrowe planują w tym roku podpisać pierwszą umowę na projektowanie elektrowni.

Przed spółką stoi bardzo trudne zadanie – musimy wybudować pierwszą w Polsce elektrownię jądrową. I mamy na to relatywnie niewiele czasu – powiedział prezes PEJ Tomasz Stępień.

Jak dodał, do tej pory spółka m.in. wskazała pierwszą lokalizację preferowaną dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – chodzi o Pomorze; złożyła raport środowiskowy i rozpoczęła proces uzyskiwania decyzji środowiskowej, bardzo ważnej – jak dodał – na ścieżce inwestycyjnej tej elektrowni.

Wspieraliśmy polski rząd w wyborze technologii dla tej pierwszej polskiej elektrowni. Tą technologią jest technologia firmy Westinghouse, i z tą firmą podpisaliśmy w grudniu ramową umowę o współpracy – przypomniał Stępień. Dodał, że wówczas zadeklarowano, iż na początku roku podpisana zostanie pierwsza z kilku umów na prace projektowe i przygotowawcze.

Dzisiaj właśnie realizujemy ten kamień milowy – czyli z fazy koncepcyjnej wchodzimy w fazę przedprojektową, przygotowawczą. A jeszcze w tym roku (…) podpiszemy pierwszą umowę na projektowanie elektrowni – zapowiedział prezes PEJ.

Co z finansowaniem budowy?

Prace nad modelem finansowym dla elektrowni jądrowej toczą się na poziomie spółki PEJ, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, resortu klimatu i zespołu ds. energetyki jądrowej – poinformowała w środę minister klimatu Anna Moskwa.

Jak zaznaczyła, po zakończeniu tych prac podpisana zostanie umowa z doradcą ds. modelu finansowego.

Jesteśmy w dialogu ze stroną amerykańską w celu uzgodnienia amerykańskiego zaangażowania w projekt. (…) Rozmawiamy też z zewnętrznymi partnerami finansowymi – oświadczyła minister.

Czytaj także: