{"vars":{{"pageTitle":"Jest wyrok sądu w sprawie kopalni Turów. Ekolodzy: Wszystko w rękach rządu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-turow","energetyka","kopalnia-turow","najnowsze","sad","spor-o-turow","turow"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"13 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":691159}} }
300Gospodarka.pl

Jest wyrok sądu w sprawie kopalni Turów. Ekolodzy: Wszystko w rękach rządu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową, na podstawie której przedłużono wydobycie węgla w kopalni Turów do 2044 roku. Wyrok nie spowoduje jednak wstrzymania funkcjonowania kopalni.

WSA uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, która dotyczyła kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów. Wyrok nie powoduje jednak wstrzymania działania kopalni. Polityka energetyczna Polski nie podlega bowiem ocenie sądu.

Na tę decyzję zareagowały już organizacje ekologiczne. Ostrzegają, że produkcja energii z węgla stanie się nieopłacalna niedługo, po 2030 roku. Podkreślają również, że nadzieją dla regionu może być zdobycie przez rząd środków na transformację w ramach nowego budżetu UE.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Wyrok WSA potwierdza to, co od lat podnoszą organizacje społeczne w sprawie Turowa – kopalnia szkodzi środowisku i ludziom. Choć wiadomo, że trzeba będzie ją zamknąć, to wciąż brak na to jasnego i uczciwego wobec mieszkańców planu. Coraz wyraźniej widać, że potrzebna jest tu poważna rozmowa między zainteresowanymi stronami, w tym rządową, samorządową i społeczną – komentuje Agnieszka Stupkiewicz, radczyni prawna z Frank Bold.

Sprawa rozpoczęła się po decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 30 września 2022 r. Chodziło o „Kontynuację eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia”. Skargi składały wówczas organizacje ekologiczne i niemieccy samorządowcy z terenów przygranicznych.

Czytaj także: