{"vars":{{"pageTitle":"Jeszcze tylko dwie podwyżki stóp – prognozują ekonomiści. Za to inflacja zostanie na dłużej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["citi-handlowy","inflacja","makroekonomia","najnowsze","pkb","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":347769}} }
300Gospodarka.pl

Jeszcze tylko dwie podwyżki stóp – prognozują ekonomiści. Za to inflacja zostanie na dłużej

Główna stopa referencyjna wzrośnie w tym roku do 7 proc. – prognozują analitycy banku Citi Handlowego. Według nich należy się spodziewać jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych.

Swoje przypuszczenia analitycy opierają na ostatnich wypowiedziach prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego oraz niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Ich zdaniem RPP podniesie stopy we wrześniu i listopadzie, za każdym razem po 25 punktów bazowych. To oznacza, że główna stopa referencyjna w Polsce wzrośnie z obecnego poziomu 6,5 proc. do 7 procent. To mniej, niż wcześniej oczekiwali ekonomiści.

Inflacja zostanie na dłużej

Perspektywa recesji w bieżącym roku, choć naszym zdaniem niezbyt zaskakująca, wydaje się wywierać duży wpływ na gotowość RPP do dalszych kroków (…). Biorąc pod uwagę oznaki słabnącej aktywności gospodarczej, do końca roku spodziewamy się jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych – we wrześniu i listopadzie, po 25 pb każda – piszą analitycy Citi w raporcie makroekonomicznym.

W ich ocenie przez to, że stopy wzrosną tylko do poziomu 7 proc., inflacja może być dłużej podwyższona. Ale RPP może być skłonna zapłacić tę cenę w zamian za brak presji na gospodarkę. Kolejne lub wysokie podwyżki stóp mogłyby bowiem pogłębić spowolnienie gospodarcze.

Ekonomiści banku podkreślają, że wypowiedzi członków Rady „sugerują, że są oni gotowi zaakceptować długi okres powrotu inflacji do celu, próbując jednocześnie uniknąć silnego wzrostu bezrobocia”.

Co w przyszłym roku

Zdaniem analityków Citi, oczekiwane rozpoczęcie w przyszłym roku cyklu luzowania pieniężnego będzie przebiegać w znacznie wolniejszym tempie niż obecny cykl zacieśniania.

Bazowy scenariusz zakłada, że po osiągnięciu 7 proc. stopa referencyjna utrzyma się na tym poziomie przynajmniej do połowy 2023 roku. W drugiej połowie przyszłego roku, jeżeli dynamika PKB pozostanie niska, Rada może wręcz rozpocząć cykl luzowania polityki pieniężnej – podają.

W ocenie ekonomistów banku wzrost cen utrzyma się powyżej 5 proc. aż do 2024 roku włącznie.

Polecamy też: