{"vars":{{"pageTitle":"Joanna Smolik z BGK: Szanse na sfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce są dobre","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["3w","bgk","elektrownia-jadrowa","energia","joanna-smolik","kongres-3w","najnowsze","transformacja-energetyczna","ue"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"10 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":639895}} }
300Gospodarka.pl

Joanna Smolik z BGK: Szanse na sfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce są dobre

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, pytaliśmy gości wydarzenia o najważniejsze zagadnienia dotyczące wody, wodoru i nowych technologii węglowych. W tym odcinku rozmówcą Doroty Mariańskiej jest Joanna Smolik, dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych w Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Transformacja energetyczna wymaga ogromnych nakładów finansowych. Według szacunków koszty jej przeprowadzenia w Polsce mogą wynieść nawet 1,6 biliona złotych. Czy stać nas na to?

– Moim zdaniem, szanse na sfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce są dobre. Po pierwsze, polski rząd jest zdeterminowany do realizacji tego celu i przeznacza na ten cel znaczne środki. Po drugie, Unia Europejska oferuje Polsce duże wsparcie finansowe w ramach funduszy unijnych. Po trzecie, kapitał prywatny jest coraz bardziej zainteresowany inwestycjami w odnawialne źródła energii – podkreśla Joanna Smolik.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Przyznaje równocześnie, że nie wszystkie projekty transformacji energetycznej będą mogły zostać sfinansowane w całości ze środków publicznych lub prywatnych:

– W niektórych przypadkach konieczne będzie połączenie tych dwóch źródeł. W przypadku budowy bloków jądrowych, konieczne będzie wyemitowanie obligacji, które będą gwarantowane przez państwo.

BGK a transformacja energetyczna

A jaką rolę w przeprowadzaniu transformacji energetycznej odgrywa BGK?

Tu Joanna Smolik wylicza kilka zadań:

– BGK koncentruje się na finansowaniu projektów, które mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej Polski. Do takich projektów należą budowa bloków jądrowych, rozwój odnawialnych źródeł energii, modernizacja sieci energetycznej oraz efektywność energetyczna.

BGK jest również zainteresowany wspieraniem innowacyjnych projektów, które mogą przyczynić się do rozwoju zielonej gospodarki.

Zobacz więcej wywiadów z Kongresu 3W:

To też może Cię zainteresować: