{"vars":{{"pageTitle":"Kawa będzie coraz droższa. Zmiany klimatu mogą zmniejszyć jej produkcję nawet o połowę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["agrolesnictwo","arabica","brazylia","coffee-barometer","europa","kawa","konsumcja-kawy","main","miedzynarodowa-organizacja-kawy","najnowsze","zmiany-klimatyczne"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"7 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":610304}} }
300Gospodarka.pl

Kawa będzie coraz droższa. Zmiany klimatu mogą zmniejszyć jej produkcję nawet o połowę

Cena kawy idzie w górę. Już teraz jest wyższa o jedną czwartą w porównaniu z początkiem 2023 r. To zła wiadomość szczególnie dla Europejczyków, którzy wypijają najwięcej kawy na świecie.

Przez ostatnie dwa dziesięciolecia zapotrzebowanie na kawę globalnie rosło, prowadząc do zwiększenia produkcji i eksportu. Według Międzynarodowej Organizacji Kawy, w latach 2021-2022 światowe spożycie kawy przekroczyło 168,5 mln worków. Główne rynki, takie jak Europa, Japonia i Ameryka Północna, odpowiadały za ponad połowę globalnego spożycia. Tu przeciętnie na jedną osobę przypadało 7 kg kawy. To znacznie więcej niż globalna średnia, która wynosi 2 kg.

Europa kocha kawę

Jak wynika z Coffee Barometer 2023, autorstwa Conservation International i Solidaridad, czyli organizacji pozarządowej z Holandii, która zajmuje się ochroną środowiska naturalnego i zrównoważonym zarządzaniem zasobami przyrody, największym rynkiem konsumenckim kawy jest Europa. Tu spożycie w 2022 r. wyniosło 2,54 miliona ton. Oznacza to, że konsumpcja kawy na Starym Kontynencie wróciła do poziomów sprzed pandemii. Jednak tempo jej wzrostu pozostało niewielkie. Wynosi zaledwie 0,1 proc. rok do roku.

Stany Zjednoczone są drugim największym rynkiem konsumenckim. Swoją pozycję zawdzięczają spożyciu 1,66 miliona ton kawy w 2022 roku. Brazylia, znana jako największy producent i eksporter kawy, znalazła się na trzeciej pozycji. Mieszkańcy tego kraju skonsumowali 1,36 miliona ton kawy w 2022 r.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku konkretnej odmiany, czyli zielonej kawy. Zielona kawa zyskuje popularność ze względu na właściwości nie tylko pobudzające i smakowe, ale też odchudzające czy przeciwbakteryjne. Tu pierwsze miejsce pod względem konsumpcji przypadło Europie, drugie Azji a trzecie Stanom Zjednoczonym.

W szczegółach pokazuje to poniższa grafika.

Mała czarna coraz droższa

Cena kawy od początku 2021 roku do końca 2022 roku systematycznie rosła, osiągając rekord w lutym 2022 roku. Wówczas wskaźnik cenowy ICO (Międzynarodowej Organizacji Kawowej) wyniósł 244 centy za funt.

Wzrost ten był spowodowany różnymi czynnikami, w tym niekorzystnymi warunkami pogodowymi (nagłe przymrozki), które wpłynęły na kluczowe regiony upraw kawy w Brazylii. Później globalna cena kawy spadła. Na początku roku było to 145 centów za funt. Obecnie jest to około 180 centów za funt.

– Koszty produkcji kawy stale rosną, głównie pod wpływem wzrostu kosztów pracy oraz zwiększających się cen nawozów i pestycydów. W ostatnich latach presja inflacyjna i wahania kursów walut przyczyniają się do tej tendencji wzrostowej – czytamy w Coffee Barometer 2023.

Eksperci szacują, że do 2050 roku globalna produkcja kawy arabica może spaść nawet o 45,2 proc. z powodu zmian klimatycznych, podczas gdy robusta może zmniejszyć się o 23,5 proc. Szczególnie odczują to takie miejsca jak Minas Gerais i São Paulo w Brazylii, gdzie tereny nadające się do uprawy mogą spaść z obecnych 70-75 proc. do zaledwie 20-25 proc.

Nowy gatunek odporny na klimat

Z nawet najgorszej sytuacji jest jednak zawsze jakieś wyjście. W tym przypadku szanse upatruje się w dwóch rozwiązaniach. Pierwszym jest agroleśnictwo.

– Wprowadzenie praktyk takich jak uprawa kawy w cieniu drzew może przyczynić się do zwiększenia różnorodności biologicznej, lepszego krążenia składników odżywczych w glebie oraz tworzenia bardziej sprzyjającego mikroklimatu dla kawowców. Wprowadzenie tych praktyk będzie jednak wymagało zmian w podejściu producentów kawy, co może przynieść korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne – tłumaczą autorzy opracowania.

Druga opcja związana jest z szerszym myśleniem o kawie. Mimo że istnieją 124 gatunki kawy, skupiamy się tylko na dwóch, które stanowią 99 proc. naszej konsumpcji kawy, czyli arabice i robuście. Tymczasem jest jeszcze np. Coffea stenophylla. To gatunek kawy z Zachodniej Afryki, który rośnie dziko w gorących tropikalnych obszarach na niskich wysokościach, tylko 400 m nad poziomem morza. Jest on odporny na klimat i stanowi alternatywę dla popularnych odmian, dzięki czemu może okazać się kluczem dla przyszłości tej branży.

To też może Cię zainteresować: