{"vars":{{"pageTitle":"KE podtrzymała prognozy wzrostu PKB Polski. Mowa także o strefie euro","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","komisja-europejska","najnowsze","pkb","strefa-euro"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"15 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":676683}} }
300Gospodarka.pl

KE podtrzymała prognozy wzrostu PKB Polski. Mowa także o strefie euro

Komisja Europejska podtrzymała prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok na poziomie 2,7 proc. i na rok przyszły na poziomie 3,2 proc., wynika z zimowej prognozy KE. Według Komisji, tegoroczna aktywność gospodarcza będzie głównie napędzana konsumpcją prywatną.

Wzrost gospodarczy ma przyspieszyć do 2,7 proc. w 2024 roku. Oczekuje się, że głównym motorem wzrostu będzie konsumpcja prywatna, wspierana przez rosnące płace realne, dodatkowe rządowe wsparcie społeczne i malejącą presję inflacyjną. Spożycie publiczne ma również w znacznym stopniu przyczynić się do wzrostu gospodarczego dzięki nowym dodatkowym środkom wsparcia fiskalnego – czytamy w raporcie.

Eksport netto będzie miał negatywny wpływ, ponieważ rosnący popyt krajowy ma napędzać import, dodała Komisja.

Inwestycje mają być hamowane przez wolniejszy początek napływu funduszy UE z okresu programowania 2021-27 – czytamy dalej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W 2025 r. wzrost PKB przyspieszy do 3,2 proc. dzięki silnemu spożyciu prywatnemu. Także dzięki wzrostowi inwestycji napędzanemu przez fundusze UE, podano także.

Jak wskazała Komisja, czynnikami ryzyka dla prognoz są możliwe opóźnienia w realizacji inwestycji finansowanych ze środków UE. KE prognozuje średnioroczną inflację CPI na poziomie 5,2 proc. w br. i 4,7 proc. w 2025 r.

KE o PKB strefy euro

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB strefy euro na ten rok do 0,8 proc. z 1,2 proc. wzrostu oczekiwanego w jesiennej prognozie. A także do 1,5 proc. rok do roku w 2025 z oczekiwanych wcześniej 1,6 proc. wzrostu PKB. Inflacja w strefie euro oraz w Unii Europejskiej ma spowolnić szybciej niż prognozowano jesienią, podano w zimowych prognozach Komisji.

– W 2023 r. wzrost został zahamowany przez erozję siły nabywczej gospodarstw domowych, silne zacieśnienie polityki pieniężnej, częściowe wycofanie wsparcia fiskalnego i spadek popytu zewnętrznego. Po nieznacznym uniknięciu technicznej recesji w drugiej połowie ubiegłego roku, perspektywy dla gospodarki UE w pierwszym kwartale 2024 r. pozostają słabe. Oczekuje się jednak, że aktywność gospodarcza będzie w tym roku stopniowo przyspieszać. Ponieważ inflacja nadal spada, wzrost płac realnych i odporny rynek pracy powinny wspierać odbicie konsumpcji. Pomimo spadających marż zysku, inwestycje mają skorzystać na stopniowym łagodzeniu warunków kredytowych. I dalszym wdrażaniu Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Ponadto oczekuje się, że handel z partnerami zagranicznymi znormalizuje się po słabych wynikach w ubiegłym roku. Tempo wzrostu ma się ustabilizować od drugiej połowy 2024 r. do końca 2025 – czytamy w raporcie.

KE przewiduje spadek inflacji

Komisja przewiduje, że w UE inflacja zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych spadnie do 3 proc. w tym roku. Oraz do 2,5 proc. w 2025 r. W strefie euro oczekuje się spowolnienia HICP do 2,7 proc. w 2024 r. z 5,4 proc. w ubiegłym roku.

– Niższe niż oczekiwano wyniki inflacji w ostatnich miesiącach. Także niższe ceny surowców energetycznych i słabsza dynamika gospodarcza sprawiły, że inflacja znalazła się na bardziej stromej ścieżce spadkowej niż przewidywano jesienią. Jednak w najbliższym czasie wygaśnięcie środków wsparcia energetycznego w państwach członkowskich i wyższe koszty transportu w następstwie zakłóceń w handlu na Morzu Czerwonym mogą wywierać presję na wzrost cen. Nie przerywając procesu spadku inflacji. Przewiduje się, że do końca horyzontu prognozy inflacja zasadnicza w strefie euro znajdzie się nieco powyżej celu EBC. A inflacja w UE będzie nieco wyższa – podsumowano.

Polecamy: