{"vars":{{"pageTitle":"Kiedy koniec podwyżek stóp procentowych? Nowa prognoza BGK","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","bgk","inflacja","makroekonomia","najnowsze","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"3 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":336282}} }
300Gospodarka.pl

Kiedy koniec podwyżek stóp procentowych? Nowa prognoza BGK

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończy cykl podwyżek stóp procentowych na poziomie 6,75 proc. we wrześniu br., uważają analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Według ekonomistów banku, proces obniżek stóp procentowych będzie stopniowy i rozpocznie się w połowie 2023 roku.

– Zakładamy, że cykl podwyżek stóp procentowych zostanie zakończony w III kwartale bieżącego roku z poziomem stopy referencyjnej 6,75 proc. Zakończenie cyklu podwyżek będzie pochodną w pierwszej kolejności osłabienia koniunktury w kraju i na najważniejszych rynkach eksportowych, w tym w Niemczech – wynika z „Kwartalnego raportu makroekonomicznego. Sierpień 2022” banku.

Według ekonomistów, pogorszenie koniunktury, które uwidoczni się także w danych z rynku pracy, ograniczy ryzyko wystąpienia inflacyjnych efektów drugiej rundy.

Szok podażowy, zwłaszcza w miesiącach zimowych, może dodatkowo podbić inflację, tworząc presję na dalsze podwyżki stóp procentowych – wynika z raportu.

– Kanałem oddziaływania może być przecena złotego w warunkach awersji do ryzyka – podaje bank.

W kierunku szybszych i bardziej zdecydowanych redukcji stóp procentowych może działać silniejsze osłabienie globalnej koniunktury na jesieni bieżącego roku.

Zdaniem ekonomistów BGK, euro/złoty ma szanse powrócić do poziomów z początku roku. Jednakże na wahania złotego będą wpływały informacje związane z dalszym przebiegiem wojny na Ukrainie oraz przyszłości środków z KPO.

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz 10. z rzędu w lipcu br. o 50 pb, do 6,5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Frankowicze pozywają mBank. Liczba spraw w sądach systematycznie rośnie