{"vars":{{"pageTitle":"Kiedyś jednorożec wśród startupów, teraz bankrut. Kłopoty pioniera hulajnóg elektrycznych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bird","bolt","e-hulajnogi","elektromobilnosc","hulajnogi-elektryczne","lime","najnowsze","pojazdy-elektryczne"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"20 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":646618}} }
300Gospodarka.pl

Kiedyś jednorożec wśród startupów, teraz bankrut. Kłopoty pioniera hulajnóg elektrycznych

Bird Global, firma świadcząca usługi wypożyczania hulajnóg elektrycznych, zgłosiła wniosek o ochronę przed bankructwem na Florydzie. Bird, który pięć lat temu jako pierwszy w historii start-upów osiągnął wartość rynkową ponad 1 miliarda dolarów, teraz przechodzi proces restrukturyzacji, starając się osiągnąć rentowność.

O sprawie informuje Financial Times. Michael Washinushi, tymczasowy dyrektor generalny Birda, stwierdził, że firma zmierza w kierunku osiągnięcia rentowności i pragnie przyspieszyć ten proces.

Zbliżamy się do osiągnięcia rentowności i zamierzamy przyspieszyć ten proces poprzez dopasowanie naszej struktury kapitałowej poprzez tę restrukturyzację – powiedział Washinushi, cytowany przez FT.

Podczas procesu restrukturyzacji Bird zamierza kontynuować swoją działalność. Planowe zakończenie procesu sprzedaży ma nastąpić w ciągu 120 dni, jednakże europejskie i kanadyjskie oddziały firmy nie będą objęte wnioskiem o upadłość, podano.


Czytaj także: Tam elektryczne hulajnogi są najbardziej popularne. Trzy polskie miasta w europejskim rankingu


Rynek hulajnóg to ciężki orzech do zgryzienia

Firma Bird, założona w 2017 roku przez Travisa VanderZandena, byłego dyrektora Ubera i Lyftra, stanowiła inspirację dla wielu naśladowców na całym świecie. Pomimo swojej początkowej wartości rynkowej, wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych, borykały się z trudnościami w osiągnięciu stabilnej rentowności ze względu na regulacje, problemy z bezpieczeństwem oraz wysokie koszty operacyjne i kapitałowe, informuje FT.

Problemy firm w branży wynikają również z decyzji miast, jak te m.in. w Paryżu, gdzie mieszkańcy głosowali za zakazem wypożyczania hulajnóg elektrycznych, co spowodowało zamykanie rynków dla takich usług. Dodatkowo, zima nie ułatwia sytuacji wypożyczalniom hulajnóg, ze względu na gorsze warunki pogodowe.

W ostatnim czasie Bird odnotował znaczne spadki, osiągając straty netto w wysokości 73,4 mln dolarów w dziewięciu miesiącach do 30 września, przy ilości gotówki na poziomie 10,2 mln dolarów. Przed rokiem, firma osiągnęła przychody w wysokości 244,7 mln dolarów, ale równocześnie odnotowała stratę netto w wysokości 358,7 mln dolarów.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Aby sfinansować swoją reorganizację, Bird pożyczył 25 milionów dolarów, m.in. od MidCap Financial, jednostki Apollo Global Management. W swoich dokumentach sądowych firma szacuje swoje aktywa i zobowiązania na kwotę od 100 do 500 mln dolarów. Wśród wierzycieli są różne miasta w Stanach Zjednoczonych oraz dostawcy technologii, takich jak Amazon Web Services, Zoba, Palantir i Ninebot.

Polecamy także: