{"vars":{{"pageTitle":"Koalicja Klimatyczna: Rządowe plany walki z suszą są przestarzałe, a działać trzeba natychmiast","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bioroznorodnosc","ekologia","gospodarka-wodna","kryzys-klimatyczny","polska","retencja","rolnictwo","susza","susza-rolnicza","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"28 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":40827}} }
300Gospodarka.pl

Koalicja Klimatyczna: Rządowe plany walki z suszą są przestarzałe, a działać trzeba natychmiast

Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy jest niezgodny z najnowszą wiedzą naukową i nie uwzględnia najskuteczniejszej metody walki z suszą, czyli naturalnej retencji – ostrzega Koalicja Klimatyczna.

Eksperci Koalicji Klimatycznej podkreślają, że rządowy projekt walki ze skutkami suszy i jej zapobiegania opiera się na podejściu do gospodarowania wodą popularnym w połowie XX wieku, którego skuteczność zweryfikowały liczne powodzie i susze w całej Europie.

“Dziś wiemy, że skuteczna ochrona przed skutkami suszy jest możliwa wyłącznie przy poszanowaniu przyrody, z wykorzystaniem naturalnych metod retencji. Jest to szczególnie istotne w Polsce, przede wszystkim ze względu na stosunkowo małe zasoby wody wynikające z niskich opadów, ale także dlatego, że zniszczyliśmy wiele naturalnych ekosystemów zatrzymujących wodę i przyspieszyliśmy jej odpływ do Bałtyku” – tłumaczy prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Organizacja zniechęca do budowy sztucznych zbiorników wodnych, proponując stosowanie tego rozwiązania jako uzupełnienia naturalnych metod zachowywania wody w obiegu na dłużej.

“Retencja wody deszczowej w skali małej i mikro, tworzenie ogródków deszczowych, rozwijanie tzw. zielonej i błękitnej infrastruktury miast to dużo lepsze rozwiązania, niż budowa dużych, sztucznych zbiorników” – dodała Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Susza oddziałuje negatywnie na różne gałęzie gospodarki – najbardziej rzuca się w oczy wzrost cen żywności związany z utratą lub pogorszeniem jakości plonów przez rolników.

“Naturalne metody retencji, odbudowywanie terenów podmokłych, stawów i zadrzewień śródpolnych, ochrona torfowisk, wspieranie retencji glebowej – to tanie i powszechnie dostępne metody, które skutecznie zabezpieczyłyby tereny wiejskie przed suszą” – powiedział profesor Karaczun.

Susza jest również niebezpieczna dla sektora energetycznego oraz wszystkich gałęzi gospodarki, w których procesie produkcyjnym wykorzystywana jest woda.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podało w styczniu, że wskaźnik wilgotności gleby w styczniu 2020 roku spadł już poniżej poziomu 40 proc. (a miejscami nawet poniżej 35 proc.) w profilu na głębokości poniżej 1 metra.

Według danych susza w styczniu występowała na Kujawach, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, na Warmii i Mazurach na Pomorzu oraz w województwie łódzkim.

Przyczyną tak niskiego poziomu wilgotności gleby jest sucha i ciepła zima. Opady śniegu, zazwyczaj intensywne w tym okresie w Polsce, zasilają rzeki, potoki oraz glebę i pozwalają na zwiększenie jej poziomu wilgotności.

W rezultacie braku opadów śniegu w tym roku na wymienionych wcześniej obszarach już teraz można zaobserwować występowanie rolniczej i atmosferycznej suszy.

Eksperci z Koalicji wyliczyli, że wspieranie rekomendowanych przez nich technik rolniczych zwiększających retencję glebową pozwoliłoby na zmagazynowanie około 3 miliardów m3 wody. To wszystko uzyskane z wykorzystaniem naturalnych mechanizmów przyrodniczych i z troską o zachowanie bioróżnorodności.

Według Koalicji sytuacja Polski wymaga szybkich i skutecznych działań w zakresie walki z suszą, a z podobną sytuacją do obecnej mieliśmy do czynienia już rok temu. Wówczas również wielkość zimowych opadów była stosunkowo niska, a temperatura – wysoka.

Straty powstałe w efekcie ubiegłorocznej suszy szacowane są na sumaryczną kwotę 2,3 mld złotych.

Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem 24 organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu. Koalicjantami są organizacje z całej Polski, o różnych profilach, od badawczych po edukacyjne.

Przeczytaj również:

>>> To rolnikom powinno najbardziej zależeć na ochronie klimatu, bo najmocniej odczują zmiany – wywiad z dr Zbigniewem Karaczunem

>>> Rolnicza susza w środku zimy. To oznacza kolejny trudny rok dla rolników i galopujące ceny żywności