{"vars":{{"pageTitle":"Kobiety na rynku finansowym przestają być rzadkością. Inwestują śmielej niż panowie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["edukacja","inwestowanie","kobiety","main","najnowsze","orlen","polki","rynki-kapitalowe","tesla"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"8 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":688698}} }
300Gospodarka.pl

Kobiety na rynku finansowym przestają być rzadkością. Inwestują śmielej niż panowie

Coraz więcej Polek inwestuje na rynkach finansowych. W TOP3 akcji nabywanych przez nie, są dwie spółki zagraniczne, co w porównaniu z mężczyznami, którzy nadzieje pokładają głównie w rodzimej Giełdzie Papierów Wartościowych, oznacza większą otwartość.

Wśród nowych inwestorów na rynkach finansowych coraz wyższy odsetek stanowią kobiety. Według danych platformy inwestycyjnej XTB, w 2023 roku udział kobiet wśród nowych klientów okazał się być rekordowy i wyniósł niemal 16 proc. Dla porównania, w 2022 oraz 2021 r. udział ten utrzymywał się na poziomie 11 proc.

Dlaczego kobiety inwestują coraz częściej?

– Ta zmiana nie bierze się znikąd. Widoczny jest bowiem proces zachodzący w postawach i przekonaniach kobiet, dotyczących zarówno postrzegania samego inwestowania, jak i postrzegania swoich możliwości w tym zakresie przez kobiety – przekonuje dr hab. Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspertka wyjaśnia, że ostatnie lata przyniosły eksplozję łatwo dostępnych źródeł wiedzy inwestycyjnej, często niewymagających wychodzenia z domu i przeznaczania na naukę długich godzin. Takich, które wyjaśniają w łatwy i przystępny sposób inwestycyjne treści i odczarowują niesprzyjające wyobrażenia na temat inwestowania.

– Pozwoliło to zmierzyć się z tematem inwestowania również tym osobom, które obawiały się tego zagadnienia, wstydziły się wziąć udział w szkoleniach i kursach, czy też nie wierzyły, że mogą odnieść sukces i w związku z tym nie chciały inwestować swojego czasu i zasobów finansowych w edukację z zakresu inwestowania – wyjaśnia Katarzyna Sekścińska.

Natomiast dr Anna Grygiel-Tomaszewska ze Szkoły Głównej Handlowej zwraca uwagę, że nie tylko edukacja jest przyczyną rosnącej popularności chęci inwestowania wśród kobiet.

– Powoli odczarowujemy mit, że kobiety są osobnym bytem na rynku kapitałowym, a nawet czymś egzotycznym. Panie również dostrzegają to, co dzieje się na rynku finansowym i szukają swoich okazji inwestycyjnych – mówi ekspertka z SGH.

Polki nie boją się zagranicznych spółek

Jak wynika z danych XTB, w 2023 roku panie nabywały podobne spółki jak mężczyźni. Stawiano na najpopularniejszych przedstawicieli branży finansowej, energetycznej oraz nowych technologii.

Są też jednak różnice. W TOP3 akcji nabywanych przez kobiety znalazły się dwie spółki zagraniczne (Tesla oraz Marathon Digital Holdings) oraz jedna polska (Orlen). Natomiast w przypadku mężczyzn całe TOP10 to spółki polskie. Zdaniem XTB, może to sugerować, że panowie są bardziej konserwatywni i większe nadzieje pokładają w rodzimej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Rosnący odsetek kobiet inwestorek to nie tylko cecha rynku polskiego, ale i innych krajów. Dane platformy inwestycyjnej XTB pokazują, że obecnie największe równouprawnienie w kwestiach finansowych możemy zaobserwować w Rumunii czy w regionie MENA (m.in. Bliski Wschód), gdzie odsetek kobiet wśród nowych inwestorów przekracza 20 proc.

To też może Cię zainteresować: