{"vars":{{"pageTitle":"Kolejna zła wiadomość z Chin: eksport na minusie. Władze w Pekinie pod coraz większą presją","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["analiza-ekspercka","chinska-konsumpcja","chiny","deflacja","gospodarka-chin","najnowsze","prognozy-ekonomiczne"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"7 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":606292}} }
300Gospodarka.pl

Kolejna zła wiadomość z Chin: eksport na minusie. Władze w Pekinie pod coraz większą presją

Eksport Chin spadł czwarty miesiąc z rzędu. Eksperci zwracają uwagę, że to kolejny dowód na coraz większe kłopoty chińskiej gospodarki, obok deflacji i spowolnienia wzrostu PKB. 

Według opublikowanych właśnie danych spadek eksportu z Chin wyniósł 8,8 proc. w sierpniu w porównaniu z poprzednim rokiem. Co prawda to mniej niż przewidywano (9,2 proc. według ankiety Reuters), ale osłabienie w eksporcie to już stały trend. W lipcu bieżącego roku eksport Chin spadł o 14,5 proc. rok do roku, co było najgorszym wynikiem od początku pandemii.

Financial Times zwraca uwagę, że władze w Pekinie są pod coraz większą presją. Wzrost gospodarczy spowolnił w drugim kwartale i wyniósł zaledwie 0,8 procent w porównaniu z trzema poprzednimi miesiącami. Słabe nastroje konsumenckie doprowadziły do deflacji w lipcu, a aktywność w przemyśle w sierpniu spadała piąty miesiąc z rzędu.

Na początku września władza wprowadziła najmocniejsze od lat środki w celu zwiększenia popytu na mieszkania. Analitycy twierdzą, że potrzebne będą dalsze działania, aby osiągnąć 5 proc. cel wzrostu PKB, który i tak jest najniższym poziomem w ostatnich latach.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Według chińskiego urzędu celnego, również import spadł o 7,3 proc. w sierpniu, co jest lepszym wynikiem niż prognozowane 9 proc. Ale wartość nadwyżki w sferze handlu w sierpniu wyniosła 68,36 mld dolarów, co stanowiło spadek o 13,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Gorsze wyniki w handlu zagranicznym to m.in. efekt ochłodzenia w wymianie handlowej między USA i Chinami.  Niepokojące trendy w handlu z USA są wynikiem wieloletnich napięć między tymi dwoma krajami.

Administracja Joe Bidena próbowała ostatnio przywrócić dialog na najwyższym szczeblu, a sekretarz handlu USA, Gina Raimondo odwiedziła Chiny w zeszłym miesiącu i utworzyła instytucje do omawiania kwestii handlowych i kontroli eksportu. Niemniej jednak ostrzegła, że amerykańskie firmy coraz częściej postrzegają Chiny jako mało atrakcyjne biznesowo.

Polecamy również: