{"vars":{{"pageTitle":"Kolejne kłopoty Muska. SpaceX oskarżony o nielegalne zwolnienia i złe warunki pracy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elon-musk","kodeks-pracy","najnowsze","prawa-pracownikow","prawo-pracy","twitter","usa","x"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"8 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":656254}} }
300Gospodarka.pl

Kolejne kłopoty Muska. SpaceX oskarżony o nielegalne zwolnienia i złe warunki pracy

Narodowa Rada Stosunków Pracy Stanów Zjednoczonych (NLRB) złożyła skargę przeciwko SpaceX, oskarżając firmę Elona Muska o nielegalne zwolnienie ośmiu pracowników oraz tolerowanie przypadków molestowania seksualnego w miejscu pracy. Sam Musk również jest oskarżany o nieobyczajne zachowania, a jego podwładni mówią wprost o pracy, która przynosi „wstyd”.

O sprawie informuje CNBC. Pracę straciło ośmiu pracowników SpaceX, którym postawiono zarzut „podejmowania wspólnych działań z innymi pracownikami w celu wzajemnej pomocy lub ochrony poprzez sporządzenie i rozpowszechnienie szkodliwego firmie listu” opisującego ich obawy dotyczące warunków pracy.

Pracownicy SpaceX wyrazili w nim niezadowolenie z warunków pracy oraz zachowania Muska, nazywając je „częstym źródłem rozproszenia i wstydu”. Zarzucane są mu także kontrowersyjne wpisy w mediach społecznościowych oraz rzekome przypadki nadużyć seksualnych, które są sprzeczne z zasadami zerowej tolerancji dla takich zachowań obowiązującymi w SpaceX.


Czytaj także: X kontra X. Platforma Muska pozwana za wykorzystanie znaku towarowego


Musk oskarżany o molestowanie

Publikacja listu miała miejsce po tym, jak ujawniono, że Musk miał zachowywać się nieobyczajnie wobec stewardesy na pokładzie prywatnego samolotu w 2016 roku. Sprawa ta skutkowała oskarżeniem o molestowanie seksualne przeciwko biznesmenowi, a SpaceX „uciszyło ją w 2018 roku za kwotę 250 tys. dolarów”, podano.

Elon Musk stanowczo zaprzeczył tym oskarżeniom, nazywając je „oderwanymi od rzeczywistości”. Po publikacji raportu przez Business Insider, Gwynne Shotwell, dyrektor operacyjny i prezes SpaceX, stanęła w obronie Elona Muska w sprawie zarzutów dotyczących molestowania seksualnego.

Według NLRB, wskutek tych informacji przeprowadzono „przesłuchania” autorów listu, po czym wymuszano na nich zmianę zdania, oraz zachęcano pracowników do „odejścia, jeśli nie zgadzają się z zachowaniem dyrektora wykonawczego Elona Muska”. Następnie, SpaceX nielegalnie zwolniło tych pracowników.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Laurie Burgess, prawnik reprezentujący zwolnionych pracowników SpaceX, poinformował, że jego klienci złożyli oficjalną skargę do Kalifornijskiego Departamentu Praw Obywatelskich, zarzucając bierność władz w zakresie przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu w SpaceX.

Rzecznik NLRB powiedział w środę za pośrednictwem e-maila, że regionalny dyrektor NLRB w Los Angeles złożył skargę przeciwko SpaceX po przeanalizowaniu oskarżeń byłych pracowników. SpaceX dotychczas nie skomentowało całej sytuacji.

Regionalne biuro NLRB zamierza dążyć do ugody między SpaceX a zwolnionymi pracownikami. Jeśli natomiast to się nie uda, sprawa zostanie skierowana do Sądu Administracyjnego NLRB na posiedzeniu, które zaplanowane jest na 5 marca w Los Angeles.

Polecamy także: