{"vars":{{"pageTitle":"Kolejny kraj wprowadził próbnie 4-dniowy tydzień pracy i uznał go za sukces","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["czas-pracy","czterodniowy-tydzien-pracy","islandia","main","praca","work-family-balance"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"13 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":160788}} }
300Gospodarka.pl

Kolejny kraj wprowadził próbnie 4-dniowy tydzień pracy i uznał go za sukces

W latach 2015-2019 Islandia testowała 4-dniowy tydzień pracy. Wnioski? Pracownicy mniej się stresowali, a część stała się bardziej wydajna. To kolejny taki eksperyment.

Jak informuje Euractiv, mniej więcej “ 2,5 tys. Islandczyków – około 1 proc. ludności czynnej zawodowo w Islandii; wyspę zamieszkuje ok. 350 tys. osób – uczestniczyło w dwóch dużych eksperymentach, które miały sprawdzić, w jaki sposób krótszy tydzień pracy wpłynie na ich wydajność. Według badaczy analizujących wyniki eksperymentu, wydajność w większości miejsc pracy – wbrew obawom – pozostała taka sama lub wręcz poprawiła się”.

W czteroletnie badanie zaangażowanych było wiele zakładów pracy z różnych branż, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. W ramach badania nie obniżano wynagrodzenia ani nie wprowadzano dodatkowych nadgodzin.

Analizy wyników eksperymentu wskazują, że tydzień pracy z 3-dniowym weekendem sprawił, że pracownicy zgłaszali mniejszy poziom stresu i lepsze samopoczucie. Spadło też ryzyko wypalenia zawodowego. Mówili też, że poprawił się bilans między ich życiem zawodowym i prywatnym.

Kolejny sukces

To nie pierwszy taki eksperyment. Nie pierwszy też raz jego wyniki wskazują, że skrócenie dnia pracy ma więcej zalet niż wad.

Microsoft, który w 2018 roku w japońskim biurze wprowadził czterodniowy tydzień pracy, stwierdził, że doprowadziło to do 40-proc. wzrostu wydajności pracowników.

Także badania brytyjskich naukowców wskazują, że korzyści płynące z czterodniowego tygodnia pracy (bez obniżania wynagrodzenia) przeważają nad negatywami, i to zarówno z perspektywy przedsiębiorców, jak i pracowników.

Przebadane przez Brytyjczyków firmy, które wprowadziły już to rozwiązanie, oszczędzały co roku prawie 92 mld funtów (około 2 proc. całkowitego obrotu). Nieco ponad połowa (51 proc.) respondentów deklaruje, że czterodniowy tydzień pracy pozwolił im obniżyć koszty. Spośród nich, 62 proc. twierdzi, że pracownicy brali dzięki temu mniej dni wolnych, 63 proc. zauważyło wzrost jakości pracy, a 65 proc. wzrost wydajności. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Debata naszych czasów

Pojawiają się także głosy, że tego rodzaju pomysły mogą “zrujnować gospodarkę”, choć dotychczasowe eksperymenty tego nie potwierdzają. Bez wątpienia jednak, to rozwiązanie wymaga dostosowania firm i legislacji.

Choć większość badań wskazuje na korzyści – poprawę stanu psychicznego pracowników, oszczędności dla firm oraz środowiska (na przykład w Microsoft liczba wydrukowanych stron zmniejszyła się o 59 proc. Do tego, zużycie energii elektrycznej spadło o 23 proc. w porównaniu z sierpniem 2018 roku), nie zawsze jest to rozwiązanie najlepsze do zastosowania w praktyce.

Dwuletni eksperyment z domów opieki w Szwecji zakończył się niepowodzeniem i nie został ostatecznie wprowadzony w życie w dłuższej perspektywie. To dlatego, że opieka nad osobami starszymi i tak wymagała uzupełnienia brakujących godzin dodatkowymi pracownikami i kosztowała więcej niż przedtem.

Bez wątpienia jednak są takie sektory, w których może to oznaczać zyski. Różne sektory gospodarki będą bowiem wymagały odpowiednio dostosowanych do ich potrzeb rozwiązań.

Czterodniowy tydzień pracy testuje też od marca Hiszpania. W projekcie ma wziąć udział około 200 firm, i 3-6 tys. pracowników.

“Wprowadzając czterodniowy tydzień pracy, rozpoczynamy prawdziwą debatę naszych czasów” – powiedział Iñigo Errejón, jeden z polityków hiszpańskiej partii Más País, która zaproponowała eksperyment z czterotygodniowym tygodniem pracy.

Czterodniowy tydzień pracy: wszystkie badania pokazują korzyści tego rozwiązania, ale jest jeden haczyk