{"vars":{{"pageTitle":"Komisja Europejska pozwała Polskę do TSUE. Chodzi o podatki dla międzynarodowych firm","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","korporacje","najnowsze","podatki","tsue"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":727186}} }
300Gospodarka.pl

Komisja Europejska pozwała Polskę do TSUE. Chodzi o podatki dla międzynarodowych firm

Komisja Europejska pozwała Polskę i trzy inne kraje do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie drugiego filaru globalnego podatku minimalnego, który ma na celu zapewnienie globalnego minimalnego opodatkowania dla korporacji – poinformowała agencja Reutera. Chodzi o ograniczenie rajów podatkowych, do których korporacje uciekałyby z zyskami. 

Jak podała w czwartek agencja Reutera, Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE za niewdrożenie drugiego filaru globalnej reformy podatkowej. Oprócz Polski, KE pozwała także Hiszpanię, Cypr i Portugalię.

Przepisy, o które KE poróżniła się z czterema krajami członkowskimi, maja na celu wyrównanie zasad opodatkowania międzynarodowych korporacji tak, by efektywna stawka podatkowa w danym kraju nie była niższa niż 15 proc.

KE argumentuje, że żadne z czterech państw nie wdrożyło dotąd do prawa krajowego dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych. Dyrektywa weszła w życie 1 stycznia. Reformę poparło już ponad 140 krajów na świecie.

Zgodnie z dyrektywą efektywna stawka opodatkowania korporacji o przychodach rocznych w wysokości powyżej 750 mln euro stawka podatku ma wynosić nie mniej niż 15 proc.

– Obniżając motywację przedsiębiorstw do przenoszenia zysków do jurysdykcji o niskich stawkach podatkowych, nowe przepisy ograniczają tendencję do równania w dół stawek podatku od osób prawnych w UE i na świecie – mówił w styczniu 2024 r. ówczesny komisarz UE ds gospodarki Paolo Gentiloni. 

Jak wyliczał, reforma może wygenerować w krajach na całym świecie dodatkowe 220 mld dolarów rocznie.

Więcej o podatkach: