{"vars":{{"pageTitle":"Zdemotywowani i zestresowani. Polscy pracownicy nie czują się najlepiej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","firma","kryzys","lux-med","main","motywacja","najnowsze","praca","pracodawca","pracownik","problemy-psychiczne","psychika","rozwoj-osobisty","stres","zdrowie","zdrowie-psychiczne","zwolnienie-lekarskie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"24 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":549429}} }
300Gospodarka.pl

Zdemotywowani i zestresowani. Polscy pracownicy nie czują się najlepiej

Połowa Polaków jest zestresowana w pracy i ma problem z motywacją. Co trzeci pracownik uważa, że ma kłopot z wydajnością. Kondycja psychiczna zatrudnionych na polskim rynku pracy jest zła. 

Pracownicy, szczególnie młodsi, nie dotrzymują terminów, odkładają pracę na inny dzień. Są zestresowani i zdemotywowani – tak wynika z raportu „Zdrowie psychiczne na rynku pracy”, przygotowanego przez Grupę LuxMed.

– Coraz częściej spotykamy pacjentów cierpiących na bezsenność, w stanie permanentnego stresu i lęku, czy wręcz prezentujących obniżony nastrój z depresją włącznie, co z oczywistych względów wpływa na ich motywację i wydajność w pracy – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze

Dane do badania zebrane zostały we wrześniu 2022 roku za pomocą ankiety online na ogólnopolskiej próbie 1304 respondentów. W analizie uwzględnione zostały odpowiedzi osób zatrudnionych na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną.


Czytaj także: Pensje w firmach powinny być jawne? Połowa Polaków jest na tak


Aż 65 proc. ankietowanych zamartwia się o swoją przyszłość, odczuwa dużo niepokoju mimo braku stresujących sytuacji, obawia się utraty pracy i zdrowia oraz tego, że coś złego może przytrafić się ich bliskim.

W rezultacie blisko 60 proc. pracowników deklaruje, że ma duży problem z rozpoczęciem wykonywania zadań i z dotrzymywaniem terminów a także odkłada pracę na inny dzień. Ponad jedna trzecia mierzy się z dużym spadkiem koncentracji i poczuciem braku możliwości rozwoju zawodowego. Jedynie 15 proc. badanych zachowuje równowagę między pracą a życiem osobistym. Natomiast 45 proc. regularnie pracuje „po godzinach”, zaniedbując swoje obowiązki domowe, co jest odczuwalne dla ich bliskich.

Jakie są główne problemy polskich pracowników pokazuje ta grafika z raportu Lux Medu.

Młodzi radzą sobie najgorzej

Stan zdrowia psychicznego jest związany z wiekiem. Największe problemy zgłosili najmłodsi pracownicy, w wieku do 30 lat. Duże znaczenie ma też tryb pracy. Problemy psychiczne częściej zgłaszają osoby pracujące w trybie stacjonarnym.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Prawie połowa ankietowanych nie zgłasza trudności z poziomem odporności psychicznej. Jedynie około 11 proc. respondentów deklaruje brak stabilności w tym obszarze. Cechuje ich brak wiary w swoje możliwości i trudność w radzeniu sobie w sytuacjach stresowych i kryzysowych.

Co mógłby zrobić pracodawca?

Wśród badanych aż 97 proc. osób zatrudnionych na pytanie „czy pracodawca powinien wspierać zdrowie psychiczne pracowników?” odpowiedziało „tak”. Główne potrzeby tej grupy badanych dotyczą pomocy psychologicznej, psychoedukacji oraz kultury organizacyjnej.

Zdaniem ankietowanych pomoc psychologiczna powinna polegać na wspieraniu zdrowych nawyków żywieniowych i aktywnego trybu życia. Mile widziane byłyby też szkolenia i warsztaty prowadzone przez psychologów i coachów z zakresu psychoedukacji. Ankietowani chcieliby także mieć dostęp do poradników, książek, e-booków i podcastów poświęconych psychoedukacji.

Przydałby się również pakiet medyczny obejmujący wsparcie psychiatryczne oraz dostęp do wsparcia psychologicznego – anonimowo i bez konieczności informowania pracodawcy.

Natomiast jeżeli chodzi o kulturę organizacji, to oczekiwania sprowadzają się do: przeciwdziałania mobbingowi, utworzenia strefy ciszy i skupienia oraz miejsca do relaksu w biurze, wprowadzenia elastycznych godzin pracy i możliwości pracy zdalnej czy zapewnienia dobrej atmosfery (integracja pracowników). Badani popierają także takie rozwiązanie jak pula dodatkowych dni wolnych „Mental Health Days”.

Polecamy: