{"vars":{{"pageTitle":"Konflikt handlowy między Chinami a USA. Kolejne ograniczenia są prawdopodobne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chiny","konflikt-handlowy","najnowsze","news","stany-zjednoczone"],"pagePostAuthor":"Magdalena Łubkowska","pagePostDate":"10 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":688577}} }
300Gospodarka.pl

Konflikt handlowy między Chinami a USA. Kolejne ograniczenia są prawdopodobne

Polityka handlowa USA oraz konflikty na Bliskim Wschodzie a także inwazja Rosji na Ukrainę łączą się ze słabym wzrostem globalnego eksportu. Odsetek jest niższy niż średnia z dekady przed pandemią, podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Wysoce prawdopodobne są kolejne ograniczenia w handlu między Chinami a USA. 

Ekonomiści ankietowani przez Focus Economics oczekują, że tempo nominalnego eksportu towarów przyspieszy w latach 2024 i 2025 po spadku z ubiegłego roku.

Wzrost popytu na elektronikę oraz łagodzenie globalnej polityki pieniężnej będą wspierać aktywność, nawet w obliczu spadających cen towarów. Mimo to wzrost eksportu na świecie będzie słabszy niż średnia z czasu przed pandemią. Zwiększenie cen przez USA na import z Chin w najbliższych dwóch latach oczekuje 79 proc. respondentów Focus Economics.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Zaostrzenie polityki handlowej wobec Chin odbędzie się niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA, w listopadzie 2024 roku. Donald Trump przed wyborami prezydenckimi zapowiedział wprowadzenie stawek ceł, przekraczających nawet 60 proc.

Propozycja ta uzupełniona jest o plan nałożenia 10 procentowych ceł na import z innych krajów. Reelekcja Joe Bidena oznacza dalsze zmniejszanie zależności od Chin. Niekoniecznie przez cła, ale na przykład przez aktywną politykę przemysłową i wspólne ograniczanie wraz z sojusznikami dostępu Chin do technologii.

Aż 92 proc. respondentów oczekuje zaostrzenia polityki eksportowej, szczególnie w kluczowych dziedzinach zaawansowanej technologii, takich jak produkcja układów scalonych.

Polecamy: