{"vars":{{"pageTitle":"Konflikt o Turów. Do porozumienia może nie dojść – mówi wiceminister polskiego MSZ","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["anna-hubackova","anna-moskwa","czechy","energetyka","polityka","polska","porozumienie","tsue","turow","wegiel"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"21 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":250119}} }
300Gospodarka.pl

Konflikt o Turów. Do porozumienia może nie dojść – mówi wiceminister polskiego MSZ

Po niekonkluzywnych rozmowach polsko-czeskich w tym tygodniu, ze strony polskiego rządu płyną sygnały, że do porozumienia z Czechami w sprawie Turowa “może nie dojść”.

– Mam cały czas nadzieję, że dojdzie do porozumienia z Czechami. Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że może być tak, że porozumienia nie będzie. Ta sprawa może zakończyć się w sposób całkiem zaskakujący – powiedział dziś w internetowym wydaniu programu „Gość Radia ZET” Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

To istotna zmiana narracji w stosunku do stanowiska przedstawionego przez stronę rządową po wtorkowych negocjacjach z Czechami. Wtedy ministra klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła w pierwszym programie Polskiego Radia:

– Jeśli umowa zostanie podpisana z sukcesem, strona czeska natychmiast prześle informację do sądu [TSUE], że spór został rozwiązany i wycofa swoją skargę.

– Wczorajsze spotkanie z pewnością dało lepsze rezultaty, niż 18 wcześniejszych spotkań z poprzednim rządem, nie tylko pod względem atmosfery, ale także konkretnych ustaleń – mówiła też Moskwa.

Stanowisko Czech

Tymczasem czeska ministra środowiska, Anna Hubackova, po utajnionych na prośbę Polaków rozmowach, zdecydowała, że propozycję strony polskiej przedstawi w czeskim rządzie. Dopiero wtedy Czechy miały przedstawić swoją odpowiedź w telefonicznej rozmowie.

W środę premier Czech Petr Fiala na konferencji prasowej po posiedzeniu jego gabinetu również odniósł się do tej sprawy. Jednak zrobił to dopiero po pytaniu dziennikarza i poświęcił jej tylko kilka zdań – informuje Deutsche Welle.

Mówił o konieczności zawarcia międzyrządowej umowy. Umożliwiłaby ona wycofanie czeskiej skargi z TSUE.
Powiedział też, że negocjacji w sprawie Turowa nie uda się zakończyć przez telefon.

Myślę, że to będzie wymagać kolejnych negocjacji – powiedział Fiala, cytowany przez DW.

Więcej o sprawie należącej do PGE kopalni Turów i konflikcie Polski z UE pisaliśmy w tych artykułach: