{"vars":{{"pageTitle":"Koniec interwencji, ceny prądu w górę: energia drożeje w Europie. Jak wypada Polska? [MAPA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","ceny-pradu-2023","energetyka","energia-elektryczna","eurostat","gaz","hiszpania","holandia","najnowsze","polska","prad","rosja","ue"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"30 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":617667}} }
300Gospodarka.pl

Koniec interwencji, ceny prądu w górę: energia drożeje w Europie. Jak wypada Polska? [MAPA]

Jak wynika z danych Eurostatu, mieszkańcy większości unijnych krajów płacą więcej za prąd. W największym stopniu, bo aż o 953 proc., podrożała energia elektryczna w Holandii. Wszystko dlatego, że rządy rezygnują z działań osłonowych. W Polsce ceny podskoczyły o 20 proc. 

Po znacznym wzroście cen, który rozpoczął się przed inwazją Rosji na Ukrainę, i gwałtownie wzrósł w drugim semestrze 2022 roku, ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej stabilizują się. W większości krajów stabilizacja ta oznacza w praktyce utrzymywanie się na wysokim poziomie.

Drogi gaz ziemny napędzał wzrost cen prądu

Ceny energii wzrosły z powodu wzrostu cen gazu ziemnego. Ten z kolei podrożał, ponieważ zmalał import z Rosji.

Jak podaje Eurostat, w pierwszej połowie 2023 roku średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w UE nadal rosły w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku, z 25,3 euro za 100 kWh do 28,9 euro za 100 kWh. Średnie ceny gazu też poszły w górę, z 8,6 euro za 100 kWh do 11,9 euro za 100 kWh. Są to najwyższe ceny, jakie zarejestrował Eurostat.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Ceny gazu to jednak nie jedyna przyczyna wzrostu cen prądu. Kolejną jest rezygnacja z działań osłonowych w niektórych krajach. Choć nadal udział podatków w cenach jest niższy niż rok wcześniej. Według Eurostatu w pierwszej połowie 2023 roku spadł on z 23 do 19 proc., a w rachunkach za gaz ziemny z 27 do 19 proc. To właśnie rezultat działań rządów w poszczególnych krajach UE, które wprowadzały dotacje lub obniżały podatki i opłaty, żeby złagodzić wysokie koszty energii. Aktualnie kraje częściowo wycofują swoje środki wsparcia. W rezultacie ceny ostateczne dla klientów są wyższe niż w poprzednim okresie referencyjnym. W niektórych przypadkach efekt może być piorunujący.

Rekordowo wysokie ceny w Holandii

Dane pokazują, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły w 22 krajach UE. W walucie krajowej największy wzrost (+953 proc.) odnotowano w Holandii. Jak tłumaczą statystycy, tak duży wzrost związany jest z kilkoma czynnikami: ulga podatkowa z 2022 r. nie była kontynuowana w obecnym roku, a jednocześnie podatki od energii elektrycznej dla gospodarstw domowych podwoiły się.

Holandia to rekordzista. Ale i w pozostałych unijnych państwach ceny prądu znacząco wzrosły. Duże wzrosty odnotowano także na Litwie (+88 proc.), w Rumunii (+77 proc.) i na Łotwie (+74 proc.).

W Polsce ceny prądu w pierwszej połowie tego roku wzrosły o 20 proc.. Podobnie zadziało się np. we Włoszech, Austrii czy Finlandii. W szczegółach pokazuje to poniższa mapa.

Nie wszędzie jednak prąd jest coraz droższy. Są miejsca, gdzie ceny energii elektrycznej spadły. Największe spadki odnotowano w Hiszpanii (-41 proc.) oraz w Danii (-16 proc.).

To też może Cię zainteresować: