{"vars":{{"pageTitle":"Koniec z inwestycjami. Dwie trzecie firm zmienia plan swojego rozwoju","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firmy","inwestycje","koszty","msp","najnowsze","przedsiebiorczosc","przedsiebiorstwa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":411181}} }
300Gospodarka.pl

Koniec z inwestycjami. Dwie trzecie firm zmienia plan swojego rozwoju

Aż 65 proc. badanych firm w ciągu najbliższego roku zamierza wstrzymać inwestycje lub zmieni plany rozwoju. Największymi pesymistami są średnie firmy. 

To wyniki cyklicznego badania nastrojów przedsiębiorców przeprowadzonego przez CBM Indicator dla Konfederacji Lewiatan. Wynika z niego, że w najbliższym czasie 72 proc. firm nie chce ograniczać swojej działalności. Ale jednocześnie duża część z nich – aż 65 proc. – odstąpi od inwestycyjnych projektów lub planów dalszego rozwoju.

Najwięksi pesymiści to firmy średnie. Tam około 67 proc. zamierza odpuścić sobie inwestycje w najbliższym czasie.

Niewiele lepiej wypadają małe firmy, gdzie 65 proc. chce ograniczyć wydatki w najbliższych miesiącach, a tylko 35 proc. zapowiada, że raczej nie będzie wstrzymywać inwestycji.

Połowa dużych firm deklaruje, że nie zamierza blokować nowych projektów, a druga połowa twierdzi, że dojdzie do rezygnacji z inwestycji.

Jeśli chodzi o ograniczenie działalności, 72 proc. firm nie planuje ograniczenia działalności – w opozycji stoi 28 proc. Hamować działalności nie zamierza 78 proc. małych firm, 60 proc. średnich i 56 proc. dużych.

Wyniki badania dla Konfederacji Lewiatan są zbieżne z wynikami badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury przeprowadzanego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego. W listopadowym odczycie wskaźnik dotyczący inwestycji spadł o 12 punktów w ciągu miesiąca do poziomu 69,9 pkt. To najgorszy odczyt w 2022 roku.

Jak pisze w komentarzu ekspert PIE Paweł Śliwowski, ta niepewność jest efektem wojny, kryzysu energetycznego, problemami z podażą.

Takie działania przedsiębiorstw to przejaw cięcia kosztów. W dobie stale rosnącej inflacji, aby nie zwalniać pracowników, przedsiębiorstwa chcą w inny sposób ograniczyć swoje wydatki, m.in. poprzez rezygnację z inwestycji i rozbudowy firm.

Inflacja zmusza do zaciskania pasa. Na zakupach oszczędzają prawie wszyscy