{"vars":{{"pageTitle":"Spadek nastrojów w polskim przemyśle. Najbardziej pesymistycznie w przyszłość patrzy branża budowlana","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aktywnosc-przemyslowa","dane-makroekonomiczne","produkcja","przemysl"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"22 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":279823}} }
300Gospodarka.pl

Spadek nastrojów w polskim przemyśle. Najbardziej pesymistycznie w przyszłość patrzy branża budowlana

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w polskim przemyśle spadł w marcu 2022 roku do wartości minus 16,2  – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Ten wstępny odczyt sygnalizuje spadek nastroju producentów – najprawdopodniej w wyniku wojny w Ukrainie.

– W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki (z wyjątkiem sekcji zakwaterowanie i gastronomia) kształtuje się na poziomie niższym niż w lutym – podał GUS.

W ubiegłym miesiącu wskaźnik był na poziomie -10,.

–Korzystnie koniunkturę oceniają wyłącznie jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja, natomiast najbardziej pesymistycznie – podmioty z sekcji budownictwo – podał Urząd w komunikacie.

W budownictwie w marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury na poziomie minus 20,1 – niższym od notowanego przed miesiącem (minus 15,4).

Analitycy mBanku wskazują:

Kolejne miesiące to nienajlepsze perspektywy budownictwa. Wiele zależeć będzie od siły roboczej (jak wielu pracowników wyjechało do Ukrainy, ilu da się szybko i łatwo zastąpić, jak brak pracowników podbije płace?). Jak podawał Polski Związek Pracowników Budownictwa w 2021 roku na polskich budowach pracowało ok. pół miliona pracowników z zagranicy (podajemy za wczorajszym komunikatem GDDKiA, nie wiemy ilu z nich to Ukraińcy).

Do tego dochodzi kwestia kosztów materiałów i spadek popytu, dodają ekonomiści mBanku.

Odczyt wskaźnika poprawił się, jeśli chodzi o branżę zakwaterowanie i gastronomia. Kształtuje się obecnie na poziomie minus 13,4, podczas gdy w ubiegłym miesiącu było to minus 15,8.