{"vars":{{"pageTitle":"Kondycja przemysłu w lutym spadła. Są aktualne informacje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gospodarka","koniunktura","makroekonomia","najnowsze","produkcja-przemyslowa","przemysl"],"pagePostAuthor":"Robert Czystowski","pagePostDate":"20 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":492882}} }
300Gospodarka.pl

Kondycja przemysłu w lutym spadła. Są aktualne informacje

Produkcja przemysłowa w lutym 2023 r. spadła o 1,2 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca rok wcześniej, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,4 proc. podał GUS. 

Kondycja polskiego przemysłu jest gorsza niż się spodziewano. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji o 1,1 proc. rdr i wzrostu o 1,8 proc. mdm.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lutym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,0 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu 2022 r. i o 0,9 proc. wyższym w porównaniu ze styczniem 2023 r.

Poniżej prezentujemy wykres obrazujący dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce od stycznia 2006 roku. Wykres jest interaktywny. Aby odczytać dokładną daną za konkretny miesiąc należy najechać na nią kursorem.

Dane o produkcji stanowią jedną z kluczowych informacji, pozwalającą ocenić stan gospodarki. Dla ekonomistów są pomocne w prognozowaniu m.in. tempa wzrostu gospodarczego.

Dane o zmianach produkcji w poprzednim miesiącu w podziale na branże przedstawiają się następująco:

Według oficjalnej definicji GUS produkcja sprzedana przemysłu to wartość wyrażona w bieżących cenach bazowych, czyli bez uwzględnienia podatku od towarów i usług (VAT), podatku akcyzowego, ale łącznie z wartością otrzymanych dotacji do produktów (wyrobów i usług).

Nasze inne teksty o bieżących danych z gospodarki: