{"vars":{{"pageTitle":"Ceny biletów PKP Intercity ostro w górę. "Gwałtowny wzrost kosztów energii"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-biletow-kolejowych","ceny-energii","kolej","main","pkp-ic","pkp-intercity","transport"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"4 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":455996}} }
300Gospodarka.pl

Ceny biletów PKP Intercity ostro w górę. „Gwałtowny wzrost kosztów energii”

Rosną ceny biletów kolejowych. Przewoźnik PKP Intercity zdecydował o podwyżce już od 11 stycznia. Ceny biletów jednorazowych pójdą w górę o 11,8-17,8 proc. Średnio to wzrost o 10 procent.

Jak czytamy w komunikacie, powodem takiej decyzji jest przede wszystkim wzrost energii elektrycznej.

PKP IC walczy z kryzysem

PKP Intercity dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku – rosnących kosztów działalności, wynikających przede wszystkim z wyższych cen energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencji. Zmieniony cennik zacznie obowiązywać od 11 stycznia 2023 roku – podaje spółka.

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wzrost całkowitych kosztów świadczenia usług przez PKP Intercity w 2023 roku jest znacząca zmiana cen energii elektrycznej, która stanowi największy koszt spółki.

W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18 proc. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją – na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity – czytamy dalej.

Należy także zwrócić uwagę na najwyższy od wielu lat poziom inflacji, która za listopad tego roku wyniosła 17,5 proc., a także stały wzrost stóp procentowych – podkreśla przewoźnik.

Podwyżki cen biletów są rzadkie

PKP Intercity przypomina, że obecna aktualizacja to zaledwie druga systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014.

Najnowsze prognozy spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc. Należy podkreślić gwałtowny wzrost kosztów energii trakcyjnej, w związku z obserwowaną sytuacją rynkową, który może przekroczyć 100 proc. w skali roku, w konsekwencji modyfikując strukturę kosztów spółki, zwiększając wagę kosztów energii trakcyjnej – czytamy.

Zmiana cen biletów według spółki nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity. Ma jedynie częściowo je złagodzić.

Jak kształtują się podwyżki? PKP IC podaje, że będzie to:

Cenę przejazdu można obniżyć, korzystając z licznych ofert promocyjnych funkcjonujących u przewoźnika.

W ślad za aktualizacją cenników biletów jednorazowych, zaktualizowane zostają także ceny biletów odcinkowych. Te zmienia się średnio o 10 proc., pozostawiając je na poziomie konkurencyjnym wobec oferty innych przewoźników kolejowych.

Rosną ceny Kart Intercity

Po raz pierwszy od 2016 roku zmieniają się ceny Kart Intercity, uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach, wskazano także.

Jednocześnie, aby zwiększyć atrakcyjność ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max, PKP Intercity wydłuża okres obowiązywania oferty o kilka godzin, tj. do godz. 24:00 w czwartek. Do tej pory obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek. Niezmiennie będzie umożliwiać dowolną liczbę przejazdów pociągami PKP Intercity w okresie ważności. Jednocześnie zaznaczyć należy, że cena obu ofert pozostaje bez zmian – czytamy dalej w informacji.

PKP Intercity to największy w Polsce kolejowy przewoźnik dalekobieżny. W 2022 r. z jego usług skorzystało rekordowe 59 mln pasażerów.

Więcej o cenach biletów na kolei piszemy tutaj: