{"vars":{{"pageTitle":"Kotecki z RPP: inflacja nie spadnie poniżej 10% do końca 2024 r. Podwyżki stóp nadal potrzebne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ludwik-kotecki","makroekonomia","najnowsze","nbp","rada-polityki-pienieznej","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"12 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":353811}} }
300Gospodarka.pl

Kotecki z RPP: inflacja nie spadnie poniżej 10% do końca 2024 r. Podwyżki stóp nadal potrzebne

Główna stopa procentowa w Polsce może wzrosnąć nawet w okolice 10 proc. (wobec 6,75 proc. obecnie), a jeśli kontynuowane będą obecne niewielkie podwyżki, to ich łączna liczba może sięgnąć nawet 20 (wobec 11 dotychczas), uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.

– Inflacja bazowa kształtuje się w tej chwili na poziomie 10 proc. Czyli mamy tutaj mniej więcej odpowiedź na pytanie, w jakich okolicach ta stopa procentowa powinna się znaleźć, żeby rzeczywiście hamować inflację bardziej skutecznie – powiedział Kotecki z rozmowie z TVN24.

Zapytany, czy dojdziemy do stóp rzędu 10 proc.: „Obawiam się, że niestety tak. Te, podwyżki są za małe.”

– Już mamy 11 podwyżek. Obawiam się, że skończymy być może na 20, tylko takich bardzo malutkich. Ale powoli będziemy zmierzać właśnie w tę stronę. Wydaje się, że lepszym podejściem byłyby zdecydowane podwyżki wcześniej w tym roku – stwierdził członek Rady.

W środę RPP podwyższyła stopy procentowe po raz 11. z rzędu – tym razem o 25 pb, do 6,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński mówił, że – sądząc po wypowiedziach członków Rady – na posiedzeniu w październiku RPP będzie rozważała brak podwyżki albo podwyższenie stóp procentowych o 25 pb.


Czytaj też: Glapiński: podwyżka stóp procentowych w październiku o 25 punktów, albo wcale


Inflacja nie mniejsza niż 10 proc.

Zdaniem Koteckiego, będziemy mieli do czynienia z problemem inflacji dwucyfrowej przez wiele lat, „z dwójką na początku przyszłego roku”, potem powinna się obniżyć.

Członek RPP uważa, że inflacja konsumencka nie obniży się poniżej poziomu 10 proc. do końca 2024 r.

– Wchodzimy w bardzo silne spowolnienie gospodarcze, więc to środowisko dla wzrostu inflacji jest ograniczone. […] Natomiast niestety nie zejdziemy z inflacją poniżej 10 proc., a to jest bardzo wysoka inflacja. […] Obawiam się, że nie zejdziemy do końca 2024 roku – powiedział w rozmowie z TVN24.


Polecamy także: Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]


Inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu 16,1 proc. (według wstępnych danych).

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Adam Glapiński mówił, że jego zdaniem inflacja może być w przyszłym roku jednocyfrowa i obniżyć się do 5-6 proc. rok do roku, jeśli zostanie utrzymana rządowa tarcza antyinflacyjna i zostaną wdrożone „nie tak straszne” podwyżki cen regulowanych.

Wnorowski z RPP: być może wrześniowa podwyżka stóp procentowych to ostatnia taka decyzja