{"vars":{{"pageTitle":"Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w dół. Bo wzrosną stopy procentowe, a banki zaostrzą kryteria","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","hipoteki","kredyty","kredyty-mieszkaniowe","nbp","oprocentowanie","stopy-procentowe","wibor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":258251}} }
300Gospodarka.pl

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w dół. Bo wzrosną stopy procentowe, a banki zaostrzą kryteria

Kredyty mieszkaniowe nie będą się już tak dobrze sprzedawać, jak w 2021 r. Banki odnotowały wyraźny spadek popytu pod koniec 2021 r. i spodziewają się, że chętnych na kredyt nadal będzie ubywać w najbliższych miesiącach.

Około 69 proc. ankietowanych banków zauważyło już spadek popytu na kredyt mieszkaniowy – podaje Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie na temat sytuacji na rynku kredytowym.

Zdaniem banków przyczyniły się do tego głównie prognozy dla rynku mieszkaniowego, zmiany w wydatkach konsumpcyjnych, pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i zaostrzenie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych.

Wśród nieobjętych ankietą czynników wpływających na zmianę popytu banki wskazały m.in.: wzrost stóp procentowych, ale jednocześnie wprowadzenie ułatwień w budowie domów o powierzchni do 70 m2 i kredytowaniu zakupu mieszkania z gwarancją wkładu własnego udzielaną przez BGK – podaje NBP w raporcie.

Prognozy na I kwartał 2022 r. nie są najlepsze. Ankietowane banki spodziewają się dalszego zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych – tych, którzy tak uważają, jest o 45 proc. więcej, niż banków spodziewających się poluzowania kryteriów. Szefowie komitetów kredytowych, którzy odpowiadali na ankietę NBP, w większości są przekonani, że spadek popytu na kredyt mieszkaniowy będzie postępować. Tych, którzy udzielili takiej odpowiedzi było o 58 proc. więcej, niż przewidujących utrzymanie lub wzrost popytu.

Jak się kształtują prognozy popytu dla poszczególnych typów kredytów pokazuje ten wykres z raportu NBP:

Popyt już w styczniu wyraźnie spadł

Ankieta NBP została przeprowadzona na początku stycznia 2022 r. wśród 23 banków, których łączny udział należności
od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88 proc.

Ale mamy już pierwsze twarde dane, które potwierdzają oceny, zawarte w badaniach banku centralnego.

Po pierwsze, sprzedaż kredytów hipotecznych wyraźnie wyhamowała pod koniec poprzedniego roku. Biorąc pod uwagę, jak długo trwa proces udzielenia takiego kredytu można założyć, że popyt malał już od października, czyli przez cały IV kwartał. Jak kształtowała się sprzedaż kredytów hipotecznych pokazuje ten wykres na podstawie danych NBP:

Po drugie, z informacji opublikowanych ostatnio przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że liczba nowych wniosków o kredyty hipoteczne drastycznie spadła w styczniu. O kredyt mieszkaniowy w pierwszym miesiącu tego roku wnioskowało łącznie 28,03 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 37,82 tys. rok wcześniej, a więc o 25,9 proc. mniej. W porównaniu do grudnia 2021 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 15,5 proc.

BIK zwraca uwagę, że styczniowa liczba osób wnioskujących jest piątym najniższym wynikiem miesięcznym od stycznia 2007 r. Chętnych na kredyt było tylko tylu, co w kwietniu 2020 r., czyli miesiącu największej paniki związanej z pandemią COVID-19.

Stopy procentowe znów w górę. Dotychczasowy wzrost WIBOR zwiększył ratę kredytu o 40%