Banki uważają ugody za najlepsze rozwiązanie problemu kredytów frankowych i będzie wspierać ustawowe wprowadzenie wzorcowego projektu ugody, zapowiedział prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Nad projektem ustawy w tej sprawie pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
– Będziemy wspierać takie rozwiązanie [ustawowe], ponieważ zapewni ono większą pewność prawną, jeśli chodzi o taki wzorzec, w sytuacji, kiedy byłby załącznikiem do ustawy, czy byłby wprost przewidziany w ustawie – powiedział Białek podczas telekonferencji.
Pełnomocniczka ministra sprawiedliwości Aneta Wiewiórowska-Domagalska poinformowała, że resort sprawiedliwości pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy frankowej, która ma wspomóc zawieranie ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich zawierający projekt wzorcowej ugody.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Białek zastrzegł, że nie zna jeszcze szczegółów pomysłów Ministerstwa Sprawiedliwości. Zapewnił jednak, że sektor bankowy jako interesariusz będzie uczestniczył w pracach nad ustawą, podobnie jak strona kliencka.
Dlaczego ugody są najlepszą opcją?
Podkreślił, że ZBP uważa zawieranie ugód przez banki z frankowiczami za najlepszy z możliwych sposobów rozwiązania problemu kredytów frankowych, zarówno dla banków jak i dla klientów.
– Postępowania sądowe trwają niekiedy 4-5 lat, tymczasem zawarcie ugody to kwestia około miesiąca – stwierdził prezes Związku.
Jego zdaniem, obecnie proponowane przez banki ugody są rozwiązaniem sprawiedliwym, ponieważ traktują kredyt frankowy tak jakby od początku został zawarty jako kredyt złotowy, co niweluje ryzyko kursowe.
To też może Cię zainteresować:
- Frankowicze nie odpuszczają, teraz pozwali Skarb Państwa. Stawiają poważne zarzuty
- Frankowicze nie tracą impetu i pozywają banki. Są dane za I kwartał
- Frankowicze kontra banki: liczba wyroków w sądach rośnie. Ale czas trwania postępowań się wydłużył
- Zła wiadomość dla posiadaczy kredytów. Stopy procentowe w Polsce ani drgną do końca roku