{"vars":{{"pageTitle":"Tak kryzys zmusza Europę do oszczędzania gazu. Duże cięcia zużycia, ale nie wszędzie [WYKRESY]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy","news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["ceny-gazu","ceny-paliw","gaz","kryzys-energetyczny","main","najnowsze","najwazniejsze","zuzycie-energii","zuzycie-gazu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":370432}} }
300Gospodarka.pl

Tak kryzys zmusza Europę do oszczędzania gazu. Duże cięcia zużycia, ale nie wszędzie [WYKRESY]

Zużycie gazu w Polsce było po dziewięciu miesiącach niemal o jedną piątą mniejsze, niż rok wcześniej. Spadek konsumpcji gazu widać w całej Europie, choć nie rozkłada się on równomiernie.

Najnowsze dane Eurostatu nie pozostawiają złudzeń: szantaż gazowy Rosji i wysokie ceny gazu zmuszają europejskie kraje do zmniejszenia zużycia „błękitnego paliwa”. Z informacji, które opublikował europejski urząd statystyczny wynika, że przez 9 miesięcy tego roku europejskie kraje zużyły o około 10 proc. mniej gazu, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.


Czytaj też: Zamiast gazu z Rosji, surowiec z Afryki. Europa mogłaby go dostawać, gdyby nie Francja


Dane pokazują jednak również, że spadek zużycia rozkłada się bardzo nierównomiernie. Na czele są kraje bałtyckie, Szwecja, Dania, Luksemburg i Polska. Ale są takie kraje, jak Portugalia i Irlandia, gdzie krajowa konsumpcja gazu wzrosła. Wzrost zużycia notuje też Norwegia, ale w tym przypadku mamy do czynienia z krajem, który jednocześnie jest dużym producentem gazu. A Europa w norweskich złożach pokłada nadzieje jako alternatywie dla dostaw z Rosji.

Ważne zastrzeżenie: powyższe zestawienie sporządziliśmy na podstawie szacowanego zużycia, gdzie miarą jest wartość energetyczna gazu w teradźulach, a nie zużycie ilościowe. Nie ma w nim też niektórych państw, co do których wiadomo, że specjalnie nie oszczędzają (jak np. Hiszpania). Porównujemy tylko te kraje, dla których Eurostat opublikował dane za 9 miesięcy.

Ile Polska zużywa gazu

Dostępne o zużyciu ilościowym również są dostępne, ale póki co obejmują tylko okres od stycznia do lipca. Ale z grubsza pokrywają się z tymi powyżej. Obejmują jednak większą liczbę krajów i na tej podstawie można powiedzieć jedno: prym pod względem cięcia konsumpcji gazu w Europie wiedzie Finlandia. W jej przypadku zużycie gazu spadło niemal o połowę.


Zobacz: Wysokie ceny gazu i prądu? Pora się przyzwyczaić, mówi dyrektor z Holenderskiego Banku Centralnego


Jak się rozkłada spadek zużycia pokazuje mapa poniżej. Polska w tym zestawieniu nie mieści się w pierwszej dziesiątce. Ale są tacy, którzy nie oszczędzają wcale, jak wspomniana Hiszpania, która odnotowała prawie 5-proc. wzrost zużycia. Co wynika ze specyficznej obecnie pozycji Hiszpanii na unijnym rynku gazu. Tak jak Norwegia, jako duży producent, korzysta na kryzysie energetycznym, tak też wykorzystuje to Hiszpania jako dużym importer gazu LNG. Jak zauważają w jednej z ostatnich analiz ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Hiszpania wykorzystuje w większym zakresie gaz do produkcji energii elektrycznej, którą potem eksportuje.

Ale nie tylko Hiszpania nie zmniejsza zużycia. Nie robi tego też Irlandia (co jest zbieżne z danymi z naszego pierwszej listy), czy mająca dobre stosunki z Rosją Serbia.

Polska gospodarka w ciągu siedmiu miesięcy tego roku zużyła prawie 12 mld metrów sześciennych gazu. To o ponad 14 proc. mniej, niż rok temu.

W całym ubiegłym roku zużycie gazu przekraczało 23 mld metrów, co wynikało również z gospodarczego odbicia po pandemii. Jednak w ostatnich latach rosło ono systematycznie. W tym roku, wszystko na to wskazuje, konsumpcja gazu w Polsce spadnie.

(oprac. Marek Chądzyński)


Polecamy również: