{"vars":{{"pageTitle":"Kto najbardziej dba o seniorów. Europa w czołówce, najgorzej jest w Afryce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bieda","dane-statystyczne","emeryci","emerytury","finanse","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny","programy-socjalne","seniorzy","ubostwo"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"14 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":703271}} }
300Gospodarka.pl

Kto najbardziej dba o seniorów. Europa w czołówce, najgorzej jest w Afryce

W 2020 roku, ponad 77 proc. seniorów na całym świecie korzystało z emerytur. Największym zasięgiem ochrony socjalnej może się pochwalić Europa (97 proc.), później obie Ameryki i Azja. Najmniejszy dostęp do tych świadczeń mają seniorzy w Afryce i krajach arabskich, wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Europa ma najbardziej rozwinięty system ochrony socjalnej dla osób starszych, obejmujący aż 97 proc. populacji 65+. W porównaniu do tego, zarówno Ameryka jak i Azja osiągają odpowiednio 88 proc. i 74 proc. zasięgu. W Afryce i państwach arabskich liczba ta spada poniżej 30 proc., głównie z powodu niskiego poziomu rozwoju gospodarczego i słabo rozwiniętych instytucji publicznych.

Według ONZ, liczba osób powyżej 65 roku życia na świecie w 2021 roku wynosiła około 761 mln. Przewiduje się, że do 2050 roku wzrośnie nawet do 839 mln (110 proc.). Ten trend oznaczać będzie także zmianę struktury wiekowej populacji, z udziałem osób starszych, który wzrośnie z około 10 proc. do 16,5 proc. Wzrost ten będzie szczególnie widoczny w Azji, gdzie liczba seniorów może się zwiększyć nawet o 60 proc.

Jednakże rosnąca liczba osób starszych niesie ze sobą także problemy, takie jak ryzyko ubóstwa, niż demograficzny bądź zbyt niska liczba osób w wieku produkcyjnym. Szacuje się, że w krajach rozwijających się aż 23 proc. osób w wieku 65+ żyje w gospodarstwach domowych, których dochód jest niższy niż 50 proc. mediany dochodu krajowego. W gospodarkach rozwiniętych ten odsetek wynosi 11 proc. Dodatkowo, osoby powyżej 80 roku życia są najbardziej narażone na życie w biedzie, co dotyczy wszystkich regionów świata.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 stawia sobie za cel wdrożenie systemów ochrony socjalnej dla wszystkich ludzi, włączając w to najbardziej potrzebujące grupy społeczne. Państwa członkowskie ONZ zobowiązały się do objęcia taką ochroną jak największej liczby osób do 2030 roku, w dążeniu do redukcji ubóstwa i nierówności społecznych.

Polecamy także: