W ciągu ostatniej dekady w Unii Europejskiej liczba naukowców i innych pracowników sektora badawczo-rozwojowego zwiększyła się o połowę. W Polsce również przybyło badaczy, ale jest ich mniej, niż przeciętnie w Europie. Braki widać szczególnie w sektorze rządowym.
W Unii Europejskiej znacząco, bo o ponad 45 proc. w ciągu 10 lat, wzrosła liczba etatów dla personelu badawczo-rozwojowego. Według Eurostatu w 2012 r. pełnych etatów dla takich osób było w UE 1,43 mln, natomiast w 2022 r. 2,08 mln.
Chodzi o naukowców, inżynierów, techników, specjalistów ds. innowacji i innych profesjonalistów zaangażowanych w procesy badawcze, rozwijających nowe technologie, produkty lub usługi.
Gdzie badacze mają najwięcej etatów?
Najwięcej osób związanych z badaniami i rozwojem pracuje w belgijskiej gospodarce. Najmniej jest ich w Rumunii, co pokazuje grafika sporządzona na podstawie danych Eurostatu.
Jak widać Polska wypada pod tym względem gorzej, niż większość krajów, które badał Eurostat. Średnio w UE w całej gospodarce naukowcy i pracownicy sektora R&D stanowią 1,53 proc. zatrudnionych. W Polsce jest to tylko 1,16 proc.
W Unii Europejskiej najwięcej badaczy zatrudnionych jest w przedsiębiorstwach (56,6 proc.). Nieco ponad 30 proc. pracuje w szkolnictwie wyższym. Najmniej specjalistów, bo 10,1 proc., zatrudnia sektor rządowy.
W największym stopniu o badaczy zabiegają szwedzkie firmy, natomiast Finlandia oferuje specjalistom najwięcej etatów w szkolnictwie wyższym. Z kolei Luksemburg, w skali unijnej, wyróżnia się jeżeli chodzi o zatrudnianie naukowców w sektorze rządowym.
Wciąż za mało naukowców w Polsce
Eurostat podaje, że liczba badaczy więcej niż podwoiła się w Polsce, Szwecji i Grecji między 2012 a 2022 rokiem, osiągając odpowiednio wartości 141 200, 103 800 i 50 100 w ubiegłym roku. Niewielki wzrost etatów dla badaczy odnotowano natomiast na Łotwie (7 proc.) i w Rumunii (6 proc.).
Jeżeli chodzi o sektory, w których pracują specjaliści, w Polsce, podobnie jak w pozostałych unijnych krajach przewagę ma sektor przedsiębiorstw. Zbliżony do średnio unijnego odsetek specjalistów zatrudniony jest w szkolnictwie wyższym.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Natomiast to, co negatywnie wyróżnia Polskę, to niski udział badaczy w sektorze rządowym. Średnio w UE w 2022 r. personel badawczo-rozwojowy stanowił 0,17 proc. ogółu zatrudnionych w sektorze rządowym, w Polsce w tym samym czasie 0,03 proc.
To też może Cię zainteresować:
- Roboty w służbie pszczół. Tak naukowcy próbują ratować kurczące się kolonie
- Zdrowo mieszkać w mieście, czyli jak poprawić jakość życia. Naukowcy podają kilka recept
- Jedzenie ultra przetworzonej żywności grozi udarem i zawałem. Naukowcy apelują
- Państwa UE powinny zakazać nowych pieców na gaz? Tak proponują naukowcy