{"vars":{{"pageTitle":"Liczba ofert pracy przestaje spadać. Firmy szukają pracowników, jedna branża dominuje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["grant-thornton","najnowsze","praca","pracodawcy","wzrost-zatrudnienia","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"20 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709833}} }
300Gospodarka.pl

Liczba ofert pracy przestaje spadać. Firmy szukają pracowników, jedna branża dominuje

Pracodawcy w Polsce opublikowali w kwietniu 266,5 tys. ofert pracy. To o 1 proc. mniej niż rok temu i o 1 proc. więcej niż w marcu, wynika z raportu Grant Thornton. Trend kurczącej się liczby ofert pracy w Polsce powoli się przełamuje, oceniła firma.

Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w kwietniu 2024 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 266,5 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To spadek o zaledwie 1 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 roku (kiedy pojawiło się 269,4 tys. ofert). Ostatni raz podobną dynamikę zanotowaliśmy w lipcu ubiegłego roku – czytamy w raporcie „Oferty pracy w Polsce”.

Przypomnijmy, że jeszcze jesienią spadki sięgały nawet 27 proc. Średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy (co wydaje się najlepszą miarą, biorąc pod uwagę wysoką zmienność danych miesięcznych) wzrosła z -15 proc. do -14 proc. – czytamy dalej.

Kogo szukają pracodawcy

W badaniu podkreślono, że rynek rekrutacyjny „powoli wychodzi z dołka” o czym świadczy fakt, że ścieżka bieżącego roku „wyraźnie zbliżyła się do ścieżek z poprzednich lat”.

Kwietniowe odczyty za wszystkie badane lata stoją na podobnym poziomie – w 2024 roku było to 267 tys. ofert, w 2023 roku – 269 tys., w 2022 roku – 308 tys., w 2021 roku – 283 tys. a w 2019 roku – 287 tys. Jedynie ścieżka z 2020 roku (142 tys. ofert) wyraźnie odbiega od pozostałych, co jest skutkiem rozpoczynającej się wówczas pandemii i wprowadzanym lockdownem – czytamy dalej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W kwietniu największy wzrost liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży prawniczej – pracodawcy opublikowali tu o 40 proc. więcej ofert rok do roku. Duży wzrost widoczny jest wśród pracowników fizycznych (22 proc.). Natomiast spadki dynamiki ofert w kwietniu zanotowano wśród ogłoszeń dla pracowników IT (-29 proc. rok do roku), pracowników HR (-11 proc. rdr) oraz dla finansistów (-10 proc. rdr), podał Grant Thornton.

Badanie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element. Analiza ilościowa zawartości ofert pracy przeprowadzona na losowej próbie 1000 nowych ofert opublikowanych na portalach Pracuj.pl i OLX.pl.

Polecamy: