{"vars":{{"pageTitle":"Liczba samochodów elektrycznych i hybryd w Polsce to prawie 30 tys.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["autobusy-elektryczne","dane","elektromobilnosc","infrastruktura-do-ladowania","samochody-elektryczne","samochody-hybrydowe","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"19 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":187356}} }
300Gospodarka.pl

Liczba samochodów elektrycznych i hybryd w Polsce to prawie 30 tys.

Liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych oraz hybryd typu plug-in w Polsce wzrosła o 130 proc. rok do roku. Wzrosła do 29 820 pojazdów w okresie styczeń-sierpień – wynika z licznika elektromobilności, uruchomionego i aktualizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

Pod koniec ubiegłego miesiąca w Polsce funkcjonowało 1 631 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (3 178 punktów) – podaje też licznik.

Spośród 29 820 elektrycznych samochodów osobowych, które jeździły w sierpniu po polskich drogach po polskich drogach, „pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 48 proc. (14 256 szt.) tej części parku pojazdów, a pozostałą część (52 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 15 564 szt”.

Jak podają autorzy licznika, park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1 125 sztuk.

„W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec sierpnia składała się z 11 425 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 283 863 szt.” – podano w komunikacie.

Autobusy elektryczne i stacje ładowania

Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 578 szt. Od stycznia do sierpnia 2021 roku flota elektrobusów powiększyła się o 146 zeroemisyjnych pojazdów, co oznacza wzrost o 28 proc. rok do roku.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec sierpnia w Polsce funkcjonowało 1 631 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (3 178 punktów). 31 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69 proc. – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

W sierpniu uruchomiono 74 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (141 punktów).

„Łącznie w 2021 r. kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce otrzymali do dyspozycji 264 nowe stacje, czyli o 60 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku” – skomentował dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

PZPM jest największą polską organizacją pracodawców branży motoryzacyjnej, zrzeszającą obecnie 50 firm: producentów i przedstawicieli producentów pojazdów samochodowych, motocykli, skuterów oraz producentów nadwozi w Polsce.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności oraz promująca zero- i niskoemisyjne technologie w transporcie.

W 2030 roku 60% autobusów w Polsce będzie napędzane wodorem, a w ciągu kliku lat z Gdyni do Helu zawiezie nas pociąg wodorowy [WYWIAD]