{"vars":{{"pageTitle":"Liczba wakatów w firmach przestała spadać. Ale ofert pracy nadal jest niewiele","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biec","najnowsze","praca","rynek-pracy","wakaty","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":703968}} }
300Gospodarka.pl

Liczba wakatów w firmach przestała spadać. Ale ofert pracy nadal jest niewiele

Barometr Ofert Pracy (BOP), wskaźnik przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, w marcu wzrósł. I jest to największy wzrost od maja 2022 r., choć liczba dostępnych wakatów wciąż pozostaje niska.

Barometr Ofert Rynku Pracy wyniósł w marcu w Polsce 257,8 pkt., co oznacza wzrost o 10 punktów wobec lutego. Największe wzrosty zaobserwowano w zawodach związanych z pracą fizyczną oraz usługami. W usługach szczególnie wyraźne odbicie widać w turystyce i edukacji. Liczba ofert pracy w turystyce wróciła do poziomu zbliżonego do historycznego maksimum z czerwca 2023 r., a w edukacji rośnie od trzech miesięcy. Pozytywne trendy widać również w branży nieruchomości, finansowej i działach zaopatrzenia w przedsiębiorstwach.

Wyhamowanie spadków w pozostałych grupach

Autorzy badania zwracają uwagę, że po raz pierwszy od początku obecnej dekoniunktury zaobserwowano wyhamowanie spadków we wszystkich szerokich grupach wakatów. Nadal najwięcej do odrobienia mają zawody wymagające wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych oraz społecznych lub prawnych, podaje BIEC. Wśród tych drugich w marcu wzrosła liczba ofert dla pracowników branży nieruchomości, finansów i działów zaopatrzenia, ale nadal spada liczba ofert dla ekonomistów, pracowników HR i centrum obsługi telefonicznej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W zawodach IT liczba ofert pracy w marcu też wzrosła, z wyjątkiem jednostek naukowo-badawczych (R&D) i programowania, gdzie spadki były jednymi z największych w ostatnim roku. Nadal dużo ofert jest w zawodach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP) – liczba ta oscyluje wokół poziomu niewiele niższego niż podczas historycznego maksimum w końcu 2021 r.

Niska stopa bezrobocia

BIEC przypomina, że stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych sezonowych, w lutym pozostała na poziomie 5,1 proc., co oznacza spadek o 0,1 punktu proc. w porównaniu do lutego 2023 r.

Wzrost liczby ofert pracy w marcu odnotowano we wszystkich województwach, z wyjątkiem podkarpackiego. Największe wzrosty były w województwach mazowieckim, śląskim i lubelskim.

Mimo obserwowanych wzrostów, autorzy Barometru Ofert Pracy wskazują na osłabioną koniunkturę gospodarczą jako główną przyczynę niskiej liczby dostępnych wakatów.

oprac. mach

Polecamy też: