{"vars":{{"pageTitle":"Limit dla cen gazu, lepsza ochrona gazociągów. Przewodnicząca KE przedstawia plany Unii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","energetyka","gaz-ziemny","infrastruktura-krytyczna","komisja-europejska","najnowsze","parlament-europejski","unia-europejska","ursula-von-der-leyen"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"5 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":364312}} }
300Gospodarka.pl

Limit dla cen gazu, lepsza ochrona gazociągów. Przewodnicząca KE przedstawia plany Unii

Unia Europejska będzie pracować nad rozwiązaniami mającymi obniżyć ceny gazu ziemnego, w tym tymczasową ceną maksymalną. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała też działania na rzecz lepszej ochrony krytycznej infrastruktury.

W obliczu działań Rosji musimy pracować nad naszą odpornością, szczególnie w dziedzinie energii – mówiła Ursula von der Leyen podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim.

Przedstawiła główne punkty listu, jaki zamierza skierować do przywódców państw członkowskich. Ma on być przedmiotem obrad na piątkowym szczycie w Pradze.

Jak obniżyć ceny gazu

Zintensyfikujemy negocjacje z zaufanymi partnerami, takimi jak Norwegia, by obniżyć ceny importu gazu – powiedziała.

Takie rozmowy już się zaczęły. Zdaniem przewodniczącej, Unia ma silną pozycję jako kupujący.

Według niej konieczne jest też wzmocnienie współpracy państw członkowskich. Chodzi o to, by nie konkurowały ze sobą w zakupach gazu w trakcie uzupełniania magazynów po zimie.

Musimy mieć wspólną platformę zakupową wszystkich państw członkowskich. To będzie znacznie lepsze rozwiązanie od obecnego – podkreśliła.

Powiedziała też, że Unia jest gotowa do dyskusji o maksymalnej cenie gazu ziemnego używanego do produkcji energii elektrycznej. Miałby to być pierwszy krok do strukturalnej reformy rynku.

Cena maksymalna, ale tymczasowo

Gaz używany jest także w innych sektorach gospodarki.

W tym zakresie będziemy pracować z państwami członkowskimi, by obniżyć ceny gazu, ograniczyć zmienność i wpływ manipulacji cenami przez Rosję – dodała von der Leyen.

Podkreśliła, że cena maksymalna musi być odpowiednio zaprojektowana oraz, że ma być rozwiązaniem tymczasowym. Wynika to między innymi z tego, ze indeks cenowy TTF nie przystaje do dzisiejszej sytuacji.

Wprowadzenie ceny maksymalnej na gaz to rozwiązanie tymczasowe do momentu znalezienia lepszego indeksu cenowego – zaznaczyła przewodnicząca KE.

Dodała też, że do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego przyczynią się rozwiązania przyjęte w ramach RePower EU. Jej zdaniem na ten cel powinny zostać przeznaczone dodatkowe środki finansowe.

Bezpieczeństwo infrastruktury

Ursula von der Leyen mówiła też o bezpieczeństwie krytycznej infrastruktury UE po incydentach na gazociągach Nord Stream. Szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła pięć propozycji działań.

Po pierwsze musimy być lepiej przygotowani. W tym zakresie przygotowane jest rozwiązanie, nad którym komisja Parlamentu będzie głosować w przyszłym tygodniu – powiedziała.

Drugim punktem jest konieczność przeprowadzania stress testów infrastruktury. Trzecim – wzmocnienie mechanizmów ochrony cywilnej.

Kolejny punkt to wzmocnienie nadzoru i monitoringu, by w odpowiednim czasie wykrywać zagrożenia.

Po piąte, wzmocnimy naszą współpracę z NATO i innymi partnerami, by lepiej chronić infrastrukturę – podsumowała przewodnicząca Komisji.

Czytaj także;