{"vars":{{"pageTitle":"Limity cen prądu mają ratować gospodarstwa domowe i samorządy. Firmom energetycznym rząd chce ograniczyć przychody","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","energetyka","gospodarstwa-domowe","najnowsze","samorzady"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":367310}} }
300Gospodarka.pl

Limity cen prądu mają ratować gospodarstwa domowe i samorządy. Firmom energetycznym rząd chce ograniczyć przychody

Rząd planuje wprowadzenie cen maksymalnych energii elektrycznej. Mają one chronić gospodarstwa domowe i niektórych innych odbiorców. W planach jest też ograniczenie przychodów firm energetycznych.

Cena maksymalna ma być dodatkowym rozwiązaniem obok mrożenia cen dla gospodarstw domowych. Projekt w tej sprawie pojawił się już w wykazie prac Rady Ministrów.

Niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stała cena za obrót energią elektryczną tzw. cena maksymalna na określonym poziomie 785 zł/MWh (lub 699 zł/MWh w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych)  – czytamy w opisie projektu.

Ceny dla gospodarstw domowych

Cena wyznaczona dla gospodarstw domowych ma być ograniczeniem dla Urzędu Regulacji Energetyki w procesie zatwierdzania taryf.

Firmy sprzedające energię elektryczną mają otrzymać rekompensatę, jeśli ich koszty będą wyższe niż uwzględnione w zatwierdzonej taryfie.

Przyjęta niedawno przez parlament ustawa zakłada, że w 2023 roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku. Ale tylko w przypadku, gdy zużycie prądu nie przekroczy określonego limitu.

W przypadku ogółu gospodarstw domowych limit wyniesie 2 MWh rocznie. Dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami limit ustalono na 2,6 MWh. Z kolei dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników limit to 3 MWh.

Samorządy i inni odbiorcy

Do drugiej kategorii objętej proponowaną przez rząd ceną maksymalną mają wejść m.in. samorządy i firmy zatrudniające do 250 osób. Dodatkowo mogą zostać dołączone np. szkoły czy domy pomocy społecznej.

Część samorządów alarmowała wcześniej, że dostała od sprzedawców energii podwyżki nawet o kilkaset procent.

Ograniczenie przychodów firm energetycznych

W zakresie ingerencji na rynku hurtowym energii elektrycznej, w projektowanej ustawie proponuje się wprowadzenie mechanizmu polegającego na ograniczeniu przychodów niektórych wytwórców energii elektrycznej i przedsiębiorstw obrotu – podano także w opisie projektu.

Wytwórcy energii i przedsiębiorstwa obrotu mają przekazywać nadwyżki przychodów do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. URE będzie ogłaszał limity, na podstawie których firmy wyliczą nadwyżki.

Czytaj także: