{"vars":{{"pageTitle":"Lista bankowych życzeń do nowego rządu. Jest na niej sprawa kredytów we frankach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["banki","kredyty-frankowe","najnowsze","podatek-bankowy","przeglad-prasy","tadeusz-bialek","zwiazek-bankow-polskich"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"9 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":623520}} }
300Gospodarka.pl

Lista bankowych życzeń do nowego rządu. Jest na niej sprawa kredytów we frankach

Zmiany w naliczaniu podatku bankowego i systemowe rozwiązanie problemu kredytów we frankach – to tylko niektóre z postulatów banków wobec rządu.

O postulatach sektora bankowego mówił wywiadzie dla Pulsu Biznesu prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Białek podkreślił, że banki nie oczekują całkowitego zniesienia podatku bankowego jednak chciałyby zbliżyć go do zachodnioeuropejskich standardów.


Czytaj także: W poszukiwaniu nowego rządu. Prezydent rozmawia z liderami partii, które weszły do Sejmu [AKTUALIZACJA]


Według prezesa ZBP należy zmienić podstawy naliczania podatku bankowego, gdyż obecne liczenie go od aktywów karze banki za aktywność w udzielaniu kredytów. Kolejny postulat dotyczy wprowadzenia zwolnień. Przykładową sytuacją może być nienaliczanie lub naliczanie w niższej stawce podatku w odniesieniu do finansowania niektórych inwestycji, takich jak transformacja energetyczna czy emisje listów zastawnych. Prezes ZBP wspomina także o przynajmniej częściowym przeznaczaniu podatku na inne cele; by nie wszystko trafiało do budżetu państwa.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


A co z kwestią frankową? Jak mówi Białek, konieczne jest systemowe rozwiązanie problemu, czyli ustawa. Prezes ZBP przekonuje, że nie jest na nią za późno. Rozwiązywanie sprawy drogą sądową potrwałoby jeszcze 10–15 lat, a zyskiwałyby na tym przede wszystkim kancelarie bankowe, stosujące w umowach z klientami klauzule abuzywne, przede wszystkim w odniesieniu do zasad wyliczania wynagrodzenia za prowadzenie sprawy, czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Polecamy: