{"vars":{{"pageTitle":"Lista bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów. Jest pierwsza propozycja","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aotmit","atopowe-zapalenie-skory","bezplatne-leki","ministerstwo-zdrowia","najnowsze","prawo-i-sprawiedliwosc","program-darmowych-lekow","seniorzy","szczepionka"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"1 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":599154}} }
300Gospodarka.pl

Lista bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów. Jest pierwsza propozycja

W propozycji wykazu bezpłatnych leków znalazły się m.in. szczepionka przeciwko wirusowi HPV, preparaty do leczenia zmian skórnych oraz pomagające chorym z problemami krążeniowymi.

Listę przygotowali dla Ministerstwa Zdrowia eksperci z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Rekomendacje dotyczą bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży i osób powyżej 65. roku życia

Do wykazu preparatów doktarło radio RMF FM. Na liście dla najmłodszych (do osiągnięcia pełnoletności) znajdą się m.in. dwuwalentna (biwalentna – dwuskładnikowa) szczepionka przeciwko wirusowi HPV. Także leki wykorzystywane do leczenia zmian skórnych (np. antybiotyki i leki przeciuwgrzybiczne).

Z kolei w wykazie dla seniorów można znaleźć preparaty na choroby układu krążenia oraz niektóre preparaty stosowane w chorobach onkologicznych.

Ostateczna decyzja do 20 sierpnia

Część z tych leków jest już teraz refundowana w połowie bądź w jednej trzeciej.

Ostateczny wykaz ma pojawić się najpóźniej 20 sierpnia. Będą to dwa akty w formie obwieszczeń, oddzielnie dla dzieci i młodzieży i drugi dla osób, które ukończyły 65. rok życia.

Docelowo 4 tys. bezpłatnych leków

W połowie maja Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało wprowadzenie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz seniorów, którzy skończyli 65 lat. Oznacza to rozszerzenie programu darmowych medykamentów na kolejne grupy wiekowe, ale też wpisanie na listę bezpłatnych produktów następnych medykamentów – teraz jest ich około 2 tys., docelowo będzie to 4 tys. pozycji.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Pierwotnie program dotyczył tylko osób, które mają za sobą 75. rok życia.

Po rozszerzeniu programu skorzysta z niego około 16 mln osób. Rząd podaje, że w 2022 r. najstarsi Polacy otrzymali 76 mln darmowych opakowań leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

To też może Cię zainteresować: