{"vars":{{"pageTitle":"LOT uruchamia regularne połączenia lotnicze do Dublina","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dublin","irlandia","koronawirus","kryzys-gospodarczy","lot","lotnictwo","polska"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"16 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":58538}} }
300Gospodarka.pl

LOT uruchamia regularne połączenia lotnicze do Dublina

Od 23 sierpnia polskie linie lotnicze LOT rozpoczną regularne rejsy na trasie Warszawa-Dublin. Bilety na nowe połączenie LOT-u będą dostępne w sprzedaży jeszcze dziś.

Połączenia z Lotniska Chopina w Warszawie do Dublina będą obsługiwane cztery razy w tygodniu. Rejsy będą realizowane zgodnie z tym rozkładem:

LO 299 WAW-DUB 14:35 – 16:35 poniedziałek, środa, piątek i niedziela
LO 300 DUB-WAW 17:50 – 21:50 poniedziałek, środa, piątek i niedziela

Bilety na rejsy na trasie Warszawa-Dublin będą dostępne w systemach rezerwacyjnych i na stronie LOT.com 16 lipca od godziny 16:00.

Powody decyzji

Jak wskazał LOT, miasto cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Ale przewoźnik wskazuje też, że nowe połączenie Warszawa-Dublin ma też duży potencjał biznesowy.

„W tzw. europejskiej Dolinie Krzemowej swoje biura mają znane firmy technologiczne takie jak Google, Apple, Facebook, Microsoft, eBay i Paypal, a także m.in koncerny farmaceutyczne” – uzasadnia LOT.

Według LOT-u potencjał połączeń do Dublina potwierdziła także operacja #LOTdoDomu. Zapotrzebowanie na połączenia ze stolicy Irlandii było na tyle duże, że w ciągu trzech tygodni polski przewoźnik wykonał po pasażerów aż 25 rejsów.

Obecnie w samym Dublinie mieszka ponad 50 tys. osób polskiego pochodzenia. Według danych za 2019 r., liczba podróżujących między Polską a Dublinem sięgnęła nawet 850 tys. osób.

Linie lotnicze a koronawirus

LOT stopniowo przywraca do siatki połączeń regularne kierunki europejskie. Od 15 lipca pasażerowie mogą znowu podróżować do Londynu, Berlina, Pragi, Kijowa, Frankfurtu, Hamburga, Mediolanu, Genewy, Istambułu, Belgradu czy Tallina.

W sumie w bieżącym sezonie letnim, razem z nowym połączeniem do Irlandii w ofercie LOT-u znajduje się już ponad 130 połączeń i ponad 70 kierunków podróży.

Koronawirus spowodował znaczące ograniczenie ruchu lotniczego na świecie i wpędził w kłopoty wiele linii lotniczych.

Na przykład Ryanair, największy przewoźnik w Polsce, poinformował, że uziemienie floty od połowy marca zmniejszyło ruch o ponad 5 mln pasażerów i obniżyło zysk o ponad 40 mln euro już w zeszłym roku obrotowym.

Za tym poszły pakiety wsparcia z wielu krajów między innymi, Australii, Niemiec oraz Francji.  Ta ostatnia reaguje jednak nie tylko na kryzys zdrowotny i recesję spowodowaną przez koronawirusa.

Rząd Francji udzielił rodzimym liniom lotniczym warunkowego wsparcia. Air France otrzymało je pod warunkiem zlikwidowania lokalnych połączeń lotniczych na krótkich trasach, które można pokonać pociągiem w nie więcej niż dwie i pół godziny. Warunek ten jest podyktowany względami środowiska i będzie dotyczył nie tylko połączeń obsługiwanych przez Air France, ale wszystkich przewoźników.

Nie wiadomo jeszcze jakiego wsparcia udzieli LOT-owi polski rząd oraz czy postawi mu podobne do Francji warunki.

50 mld euro na wodór, kolej i elektryczne samochody – tak Niemcy chcą wyjść z kryzysu