{"vars":{{"pageTitle":"Ludzie Impact’22 – Bogdan de Barbaro, mistrz psychoterapii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","material-partnera","news"],"pageAttributes":["bogdan-de-barbaro","impact","impact-cee","psychologia","psychoterapia","wydarzenia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":282755}} }
300Gospodarka.pl

Ludzie Impact’22 – Bogdan de Barbaro, mistrz psychoterapii

Już 11 i 12 maja podczas wiosennej edycji Impact’22 w ramach nowej ścieżki tematycznej – Mental Health & Wellbeing gościem specjalnym będzie prof. Bogdan de Barbaro, wielki autorytet w dziedzinie psychoterapii, lekarz psychiatra i terapeuta, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni terapeuta rodzin.

Na wiosennej scenie Impact’22 pojawi się nowa ścieżka tematyczna Mental Health & Wellbeing.

Skierowanie uwagi na zdrowie i równowagę psychiczną w ostatnich latach przyczynia się nie tylko do pozytywnej zmiany w świadomości społecznej, ale także daje szansę na tworzenie zdrowszego i przyjaznego świata biznesu. Umiejętność radzenia sobie ze stresem czy lękiem to kompetencje wartościowe nie tylko w życiu prywatnym, ale także w pracy.

Wybuch pandemii Covid-19 oraz inwazja Rosji na Ukrainę udowadniają, że dbałość o równowagę psychiczną pracowników jest istotnym zadaniem korporacji i przedsiębiorstw. Z tymi wszystkimi zagadnieniami na co dzień mierzy się prof. Bogdan de Barbaro, jeden z najbardziej uznanych i szanowanych psychoterapeutów i psychiatrów w Polsce, profesor nauk medycznych i były kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bogdan de Barbaro prowadzi szkolenia dla psychoterapeutów i terapeutów rodzinnych.

Posiada certyfikat psychoterapeuty i superwizora Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ma w swoim dorobku liczne prace naukowe i inne publikacje, w tym także poradniki dotyczące relacji rodzinnych. Stał się również jednym z bohaterów filmu Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”.

Bogdan de Barbaro jest regularnie pytany w wywiadach o to jak radzić sobie ze stresem, lękami, osłabieniem emocjonalnym czy wyparciem. Często zwracał uwagę na chaotyczny stan współczesnej kultury i cywilizacji, który sprawia, że niełatwo zdecydować co jest dobre dla nas samych.

Zabierał głos w ciężkim dla zdrowia psychicznego okresie lockdown’ów spowodowanych pandemią koronawirusa, a teraz w czasie inwazji Rosji na Ukrainę, odpowiada jak można radzić sobie z emocjami w trudnych sytuacjach.

Bogdan de Barbaro tak mówi, o tym w jaki sposób unikać popadania w panikę w obliczu wojny za wschodnią granicą Polski:

Sprawdź, ile wiadomości potrzebujesz, by mieć rozeznanie w sytuacji, a od którego momentu stałbyś się niewolnikiem pojawiających się co chwilę aktualności.

Profesor psychiatrii podaje też metody, które mogą pomóc uporać się z lękiem:

Częścią naszego zdrowia psychicznego jest dbanie o pozostawanie w grupie, czy to rodzinnej, czy takiej, która nas jednoczy. W tej grupie możemy się komunikować i mówić o tym, co czujemy: strach, złość, wzruszenie, nadzieję, empatię do ofiar napaści. Nazywamy swoje emocje, ale też poddajemy je refleksji.

Drugim sposobem na zwalczanie negatywnych emocji według profesora może być działanie:

Poczucie sprawczości. Odwołując się do Marka Aureliusza: gdy widzę zło, to powinienem znaleźć dla siebie jakąś dobrą cząstkę działania – mówi.

Podczas kongresu Impact’22 w Poznaniu prof. Bogdan de Barbaro wraz z innymi gośćmi weźmie udział w dyskusji, w której poruszany będzie temat zdrowia psychicznego w środowisku pracy, ale także najbardziej aktualne problemy wpływające na sferę psychiki jak wojna i pandemia.