{"vars":{{"pageTitle":"Mabion podpisał z koncernem Novavax kontrakt na 1,46 mld złotych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biotechnologia","biznes","covid-19","inwestycje","koronawirus","mabion","novavax","przemysl-farmaceutyczny","szczepionka-na-covid-19","technologia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":200173}} }
300Gospodarka.pl

Mabion podpisał z koncernem Novavax kontrakt na 1,46 mld złotych

Polska firma biotechnologiczna Mabion zawarła z amerykańskim koncernem Novavax umowę wartą 1,46 mld złotych. Kontrakt dotyczy wytwarzania antygenu do potencjalnej szczepionki na koronawirusa.

Mabion, na mocy umowy, będzie wytwarzać dla Novavax antygen na skalę komercyjną. Spółka potwierdziła dziś wcześniejsze informacje 300Gospodarki o planowanej rozbudowie mocy produkcyjnych.

Jak podała agencja ISB, umowa ma charakter bezwarunkowy, a jej zawarcie i rozpoczęcie jej realizacji są niezależne od procedury rejestracyjnej kandydata na szczepionkę Novavax na poszczególnych rynkach. Została zawarta na czas określony do końca 2025 roku, z opcją jej przedłużenia.

„Łączna wartość umowy w okresie jej obowiązywania, została oszacowana na 372 mln dolarów, tj. 1,46 mld zł według kursu średniego NBP z dnia 7 października 2021 roku (wartość umowy została oszacowana przy teoretycznym założeniu przyszłej inflacji równej zero w całym okresie trwania umowy)” – podał Mabion.

Antygen wytwarzany przez Mabion zostanie włączony w globalny łańcuch produkcyjny firmy Novavax – aktualnie są to zakłady zlokalizowane w Ameryce Północnej, Europie, Indiach i Azji. W sierpniu Novavax zawarł z Komisją Europejską umowę na zakup do 200 milionów dawek szczepionki na COVID-19.

O planach zwiększenia mocy produkcyjnych Mabionu na potrzeby zleceń od Novavax 300Gospodarka jako pierwsza poinformowała już w maju.

„Zwiększamy nasze moce produkcyjne, aby być przygotowanym na ewentualne zwiększenie zapotrzebowania na produkcję szczepionek. Na świecie dotąd zaszczepiono dopiero około 10 proc. ludzi przynajmniej jedną dawką, popyt będzie ogromny jeszcze przez długi czas„, powiedział wówczas Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabionu, w wywiadzie z Katarzyną Mokrzycką. 

Możliwość zrealizowania ustalonego w umowie zakresu prac jest powiązana z dostępnymi mocami produkcyjnymi spółki. Dlatego też obecnie „celem zarządu będzie rozbudowa mocy produkcyjnych na przełomie lat 2022 i 2023 o kolejne dwa bioreaktory”, wskazała firma.

„My mieliśmy niewykorzystaną infrastrukturę, Novavax potrzebował zdolności produkcyjnych. Mabion zbudował fabrykę w skali komercyjnej, aby móc zarejestrować główny lek czyli Mabion CD20, wyprodukowany w seriach testowych. Proces rejestracyjny będzie jednak trwał jeszcze przynajmniej dwa lata. Nie chcieliśmy żeby jedna z najnowocześniejszych fabryk w tej branży w Europie stała nieużywana. A potrzeba było niewiele, by przygotować ją do produkcji antygenu do szczepionki„, wyjaśniał w rozmowie Adam Pietruszkiewicz.

Ramowa umowa o współpracy z Novavax została zawarta już w marcu 2021 r. Firmy przewidują, że rozpoczęcie procesu produkcyjnego nastąpi w grudniu 2021 roku. Do tego czasu polska spółka będzie prowadziła określone w zleceniu prace przygotowawcze.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND