{"vars":{{"pageTitle":"Matki chcą pracować, ale rynek pracy im nie pomaga. Jak można to zmienić?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300women","main","matki","opieka-nad-dzieckiem","praca","praca-zdalna","pracodawcy","rynek-pracy","work-family-balance","zarobki-matek","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"26 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":139097}} }
300Gospodarka.pl

Matki chcą pracować, ale rynek pracy im nie pomaga. Jak można to zmienić?

Ponad 94 proc. spośród nieaktywnych zawodowo matek deklaruje chęć powrotu na rynek pracy. Jednak blisko 50 proc. matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy. Dlaczego?

Powód jest prosty: nieaktywne zawodowo matki chcą wrócić do pracy, ale jednocześnie prawie 70 procent z nich mówi, że nie podejmują pracy, gdyż nie mogą łączyć obowiązków służbowych z rodzicielskimi tak, jakby tego chciały.

Nadgodziny i niska elastyczność wciąż charakteryzują pracę w wielu firmach, a fragmenty etatów nie są często spotykanym rozwiązaniem. Dobrze pokazuje to raport „Macierzyństwo a aktywność zawodowa” przedstawiony przez Fundację Rodzic w mieście.

Pracodawcy nie wspierają work-family balance

Ponad jedna trzecia respondentek podaje chęć rozwoju jako główny motywator powrotu do pracy, jednak większość młodych matek obawia się podjęcia pracy.

51,7 proc. ankietowanych matek wymienia ułożenie grafiku tak, aby spełnić wymagania pracodawcy i zorganizować opiekę nad dzieckiem poza domem za powód uniemożliwiający powrót do zawodu.

Częste choroby dziecka i związaną z tym ograniczoną dyspozycyjność podaje 45,7 proc. kobiet biorących udział w badaniu jako czynnik utrudniający powrót.

Kolejnym istotnym aspektem jest poczucie braku własnych kompetencji lub ich utraty po nieobecności w zawodzie. Jest to problem dla 25 proc. matek.

Niskie poczucie własnej wartości wynika w dużej mierze ze społecznego niedoceniania czasu, który kobiety spędzają w domu z dziećmi – podaje Fundacja Rodzic w mieście.

Ponadto, 24 proc. respondentek zdeklarowało obawę przed brakiem zrozumienia ze strony pracodawcy.

Matki zarabiają mniej

Macierzyństwo ma także wpływ na wysokość wynagrodzenia. Matki zarabiają mniej nie tylko od mężczyzn, ale również od kobiet, które nie mają dzieci – wynika z danych GUS. Nawet 10 lat po urodzeniu dziecka matki zarabiają średnio 20 proc. mniej od tych, które nie zdecydowały się na macierzyństwo.

A aktywizacja zawodowa matek przyniosłaby korzyści nie tylko kobietom, ale też pracodawcom oraz państwu.

Obecność mam na rynku pracy jest korzystna dla wszystkich. Pracodawcy zyskają zaangażowanych i lojalnych pracowników, matki bezpieczną przyszłość emerytalną, a większa aktywność zawodowa kobiet to również duże korzyści dla naszego państwa. PKB Polski może być wyższy o 270 mld złotych w 2025 roku, jeśli więcej kobiet podejmie pracę” – mówi Magdalena Mochoń z Fundacji Rodzic w mieście.


Czytaj też: Dla niedowiarków: 11 wykresów pokazujących, że Polki naprawdę zarabiają mniej od Polaków


Co pokazują liczby?

Ponad połowa matek przybywających na urlopie macierzyńskim planuje wrócić do pracy bezpośrednio po jego zakończeniu. Na bezpłatny urlop wychowawczy decyduje się ponad 18 proc.

Kobietom jest jednak trudniej wrócić do obecnego pracodawcy po urlopie wychowawczym.

Jedna czwarta kobiet przebywających na urlopie wychowawczym deklaruje chęć podjęcia pracy tylko w nowym miejscu pracy. Natomiast 22 proc. wróci do dotychczasowego pracodawcy poszukując jednocześnie innej pracy, a 36 proc. zgłasza chęć poszukiwania nowego zatrudnienia.

Zaledwie niecałe 27 proc. respondentek wróci do swojego aktualnego pracodawcy.

Większość, bo ponad 60 proc., podaje jako argument zmiany zatrudnienia poprawę warunków finansowych. Jednak niewiele mniej, 52 proc. ankietowanych matek, szuka pracodawcy, który pozwoli im lepiej godzić obowiązki zawodowe i rodzicielskie.

Jeśli mama była aktywna zawodowo przed narodzinami dziecka, doświadczyła dużego tempa pracy i wysokich wymagań pracodawcy, wkomponowanie starego stylu życia w macierzyństwo wydaje się niemożliwością” – mówi wiceprezeska zarządu Fundacji Rodzic w mieście, Karolina Bury.

Jakie czynniki pomogłyby uzdrowić rynek pracy dla matek?

Wsparcie ze strony pracodawców mogłoby znacznie poprawić sytuację matek na rynku pracy. Większość kobiet biorących udział w ankiecie wskazało, że elastyczne godziny pracy i praca zdalna umożliwiłyby im podjęcie zatrudnienia.

Samorządy, poprzez udostępnienie i dofinansowanie powszechnej opieki nad dziećmi, mogłyby również odegrać istotną rolę, wskazują ankietowane. Ważnym aspektem jest również to, aby placówki opieki były godne zaufania.

Inny czynnik, na który zwróciły uwagę respondentki to wsparcie partnera i równy podział obowiązków w opiece nad dzieckiem – pokazuje raport Fundacji Rodzic w mieście.

Fundacja Rodzic w mieście zajmuje się poszerzaniem społecznej świadomości na temat potrzeb rodziców, pełnego prawa do korzystania z miasta, swobodnego i bezpiecznego poruszania się po nim, godnej pracy, która pozwala na rozwijanie ambicji zawodowych i jednoczesne życie w rodzinach.