{"vars":{{"pageTitle":"Media: KPO dla Polski będzie zatwierdzone już 9 kwietnia. KE nie komentuje tej informacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","konflikt-polski-z-ue","kpo","makroekonomia","polityka"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"31 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":284700}} }
300Gospodarka.pl

Media: KPO dla Polski będzie zatwierdzone już 9 kwietnia. KE nie komentuje tej informacji

Komisja Europejska zaakceptuje Krajowy Plan Odbudowy 9 kwietnia w związku z wizytą Ursuli von Der Leyen w Warszawie, wskazują media, powołując się informacje uzyskane od polskiego dyplomaty. Komisja Europejska na razie w żaden sposób nie komentuje tych informacji.

KE miała zaoferować, by w związku z wizytą Ursuli von der Leyen w Warszawie – zaplanowaną na 9 kwietnia 2022 roku – zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy.

Informację podała korespondentka radia RMF w Brukseli, Katarzyna Szymańska-Borginon. Powołała się na informacje podaną od wysokiego rangą polskiego dyplomaty:

300Gospodarka zapytała o komentarz przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie. „Na razie nie ma żadnego komentarza na ten temat z naszej strony” – usłyszeliśmy.

KPO – o co chodzi?

Krajowy Plan Odbudowy to dokument, w którym Polska przygotowała plan wydania środków z UE na odbudowę gospodarczą po pandemii. Akceptacja planu i wypłata środków jest na razie wstrzymana.

To z powodu sporu Polski i Unii na temat zasady praworządności. Przed akceptacją planu KPO, Komisja Europejska chce, by Polska przeprowadziła wymagane zmiany – przede wszystkim zlikwidowała Izbę Dyscyplinarną.

Jeszcze na początku tego tygodnia nasza redakcja dowiedziała się od wysokiego rangą urzędnika KE, że zanim plan KPO zostanie zaakceptowany, a pierwsze środki wypłacone dopiero, gdy Unia będzie miała pewność, że działania, do których zobowiązał się polski rząd, naprawdę zostaną podjęte. „Deklaracje nie wystarczą” – usłyszeliśmy w Brukseli.

Chociaż więc, według osoby z KE, negocjacje ze stroną polską idą bardzo dobrze, na razie trudno spodziewać się formalnej akceptacji KPO.

Pisaliśmy o tym w tym artykule: Negocjacje w sprawie KPO dla Polski idą „bardzo dobrze”, ale Izba Dyscyplinarna musi zniknąć.

Ursula von der Leyen  w Warszawie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen będzie w Warszawie 9 kwietnia. Informację podała wczoraj KE.

W uznaniu zasadniczej roli Polski we wspieraniu uchodźców uciekających przed inwazją na Ukrainę, 9 kwietnia w Warszawie odbędzie się konferencja darczyńców „Stand Up For Ukraine” zwołana przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i premiera Kanady Justin Trudeau. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w wydarzeniu osobiście, wraz z przewodniczącą Ursulą von der Leyen, natomiast premier Trudeau będzie w nim uczestniczył zdalnie – podała Komisja.

Konferencja darczyńców zakończy szerszą kampanię w mediach społecznościowych rozpoczętą w sobotę 26 marca przez Komisję Europejską i rząd Kanady we współpracy z międzynarodową organizacją Global Citizen. Celem kampanii jest pozyskanie funduszy i innych rodzajów wsparcia w celu zaspokojenia potrzeb osób wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie i uchodźców.

Do kampanii przyłączyli się już artyści z całego świata – w tym, jak podaje KE, m.in. Bono, Madonna, Elton John, Miley Cyrus, Adam Lambert, Céline Dion i Alanis Morissette.


Czytaj też: